sobota, 15 października 2011

Downton Abbey – angielskie życie wyższych sfer

Może nie dziś, ale w minionym tygodniu wieczory upłynęły mi z Downton Abbey. To brytyjski serial kostiumowy opowiadający o życiu rodziny z wyższych sfer z początku ubiegłego wieku. Śledziłam losy Lorda Grandhama, jego żony Cory i trzech córek: Mary, Sybil i Edith. Akcja serialu rozpoczyna się w roku 1912, dokładniej w dniu, kiedy to świat i lordowska rodzina dowiadują się o zatopieniu Tytanica i jednocześnie śmierci spadkobiercy lorda, który płynął tym statkiem. Wieści te komplikują życie rodziny. Mary miała wyjść za spadkobiercę i tym samym zachować swoje dziedzictwo, ponieważ zgodnie z zasadami majoratu nie mogła przejąć tytułu, posiadłości i pieniędzy. Tak, to świat, w którym trzy córki nie znaczą nic, ponieważ Pan domu musi mieć męskiego dziedzica. Do rodziny dołącza daleki kuzyn Matthew, który zgodnie z zasadami majoratu ma prawo do tytułu i Downton Abbey. Dzień, w którym otrzymuje telegram go o tym informujący, zmienia jego życie. Do rodziny należy również matka Cory – dystyngowana Lady (znakomita rola Maggie Smith – profesor McGonagall z Harrego Pottera), matka Matthew – „zwykła” wdowa po lekarzu, która podejmuje się przyjęcia nowej pozycji w świecie arystokracji. To są „ci” na górze, są jednak i „ci” na dole: służba. Serial ukazuje również życie ludzi, którzy usługują arystokratom a i ten świat jest bardzo zhierarchizowany. Pokojowy nie jest równy majordomusowi, kucharka jest ważniejsza od podkuchennej. Pokojowa Pani znaczy więcej od służącej córek. Podstawową wartością zarówno tych „na górze” i „na dole” jest honor, uczciwość, nieposzlakowana opinia. Jednak zarówno jedni jak i drudzy knują i mają swoje sekrety…

Niesamowity jest świat, w którym tak wiele znaczy gra spojrzeń, półsłówek i pozory. Kobiety żyją z dnia na dzień w „poczekalni do pokoju z napisem małżeństwo”, siostry ze sobą rywalizują, dumna babcia wtrąca się w sprawy córki, zbuntowana Sybil angażuje się w politykę, Mary odrzuca kolejnych adoratorów, ponieważ „nie ma serca” i sama nie wie, czego chce; Edith jest zazdrosna. Cora jest gotowa na wszystko by chronić swoje córki, Lord jest honorowy. Kierowca to socjalista, pokojowy Pana ma za sobą mroczną przeszłość, kamerdyner spiskuje z pokojową, służąca pragnie zostać sekretarką, kucharka ślepnie. Życie na początku wieku – niezwykle interesujące!
Downton Abbey to bardzo dobry serial. Pierwszy sezon to 7 odcinków, których akcja pokazuje losy mieszkańców Downton Abbey w ciągu dwóch lat. Gra aktorska, fabuła, urok „tamtych czasów”: niesamowite. Mina majordomusa, kiedy widzi po raz pierwszy telefon, oburzenie damy na myśl o elektryczności w każdym pokoju, zasady, które zostają złamane. Polecam! Mocne 9/10. Sezon drugi jest obecnie emitowany, czekam na więcej!

Taka ciekawostka przy okazji tego serialu: jest on bardzo reklamowany w innych produkcjach. Jest on wspomniany w Iron Man 3, w serialu Suits, 2 Broke Girls, Supernatural (Trickster Gabriel ogląda), Jej wysokość Afrodyta. Wszyscy oglądają Downtown Abbey!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz