sobota, 5 kwietnia 2014

Niezgodna książka a film. Kolejna książkowa trylogia dla nastolatek na kinowym ekranie.

Kolejna książkowa seria dla nastolatek trafiła na ekrany kin. Lista tytułów, które wymienić wypada pisząc o ekranizacjach powieści dla nastolatek się wydłuża. I tak począwszy od Zmierzchu, nastał czas Igrzysk śmierci (Igrzyska śmierci, Igrzyska śmierci: W pierścieniu Ognia. Igrzyska śmierci: Kosogłos – premiera listopad 2014) a popularność tej serii skłania producentów do ekranizowania kolejnych (najlepiej trylogii). Nie zawsze film odnosi oczekiwany sukces i  po nakręceniu części pierwszej kolejne nie powstają. Taki los spotkał Piękne Istoty i wygląda na to, że również serię Dary Anioła. Pomimo klapy finansowej Darów Anioła: Miasto kości ponoć zdecydowano się jednak nakręcić kolejną cześć, ale data premiery jest ciągle przekładana, a planowana data premiery na rok 2014 wydaje się nierealna, ponieważ brak jakichkolwiek informacji z planu, czy teaserów.

Niezgodna jest ekranizacją części pierwszej z trzech powieści Veronicy Roth. W Polsce pierwsze wydanie pojawiło się w 2012 roku, ale w związku z premierą kinową oczywiście książkę wznowiono z kinową okładką. Wydawnictwo Amber wyda kolejne książki w tempie ekspresowym (należy kuć żelazo póki gorące, tfu póki głośno jest o tytule). Część druga Zbuntowana pojawi się w maju 2014, a trzecia Wierna w marcu 2014. Niezgodna porównywana jest do Igrzysk śmierci i najprawdopodobniej też ma szansę odnieść podobny sukces.

Plakat średni. Igrzyska maja lepsze


Ponownie mamy przedstawiony świat w niedalekiej przyszłości po wielkiej wojnie. By uniknąć walk ludzie są przydzielani zgodnie z predyspozycjami, charakterem do jednej z pięciu frakcji. Wybór frakcji wiąże się wyznawaniem konkretnych wartości i sposobem życia. Altruizm charakteryzuje się bezinteresownością, służbie innym, pomocą, wyzbyciem się siebie, dlatego też jest frakcją rządzącą. Altruiści są skromni, żyją prosto. Erudycja ceni naukę i inteligencję. Członkowie tej grupy studiują w bibliotece, tworzą wynalazki. Serdeczność reprezentuje optymizm i życzliwość. Serdeczni uprawiają rolę, ubierają się kolorowo. Prawość to pochwała uczciwości, a członkowie tej frakcji zawsze mówią prawdę. Nieustraszoność to życie na krawędzi, ciągłe ryzykowanie życia i udowadniane swojej odwagi. W wieku 16 lat młodzi ludzie z każdej frakcji muszą dokonać wyboru, czy pozostaną w tej, w której zostali wychowani, czy zmienią swój sposób życia. Pomóc w dokonaniu tego wyboru ma test przynależności sprawdzający predyspozycje, charakter. Test Beatrice wypadł niejednoznacznie. Jest Niezgodna, a niezgodność jest niebezpieczna. Po wyborze frakcji należy przejść okres nowicjatu, jeśli się nie podoła i nie sprawdzi w wybranej grupie zostaje się odrzuconym, bezfrakcyjnym (ludzie żyjący na ulicy, odrzuceni przez społeczeństwo).

Podobnie jak w Igrzyskach śmierci bohaterka podczas rytualnej ceremonii dokonuje wyboru, którego konsekwencje przez resztę filmu śledzimy. Słabością Niezgodnej, która wynika właściwie z fabuły samej książki jest brak napięcia i nierównomierne rozłożenie akcji. Przez większość czasu śledzimy etapy nowicjatu, to kolejne treningi, rywalizacja i próby odwagi oraz zawiązywanie przyjaźni przez bohaterkę. Tris (Dawniej Beatrice: nowa frakcja – nowe imię) ma wrogów, nowych przyjaciół i dzięki pomocy swojego instruktora Cztery stara się dostać do grupy nowicjuszy, która zostanie przyjęta to frakcji. Najciekawsze wydarzenia rozgrywają się dopiero w ostatnich 20 minutach filmu, gdzie ilość nieszczęść z którymi zmierzyć się musi bohaterka jest przytłaczająca. Nie ma ona czasu na rozpacz i łzy podczas gdy na początku filmu spokojnie śledziliśmy jak przez kilkanaście minut ćwiczy techniki walki (W przeciwieństwie do Igrzysk śmierci, gdzie etap treningu skrócono na rzecz pokazania akcji właściwej – Igrzysk i walki o życie). Jednak realizacyjnie i pod względem efektów specjalnych film trzyma wysoki poziom. Sceny symulacji i zobrazowania lęków są przedstawione bardzo dobrze. Widok zniszczonego miasta, pól uprawnych, wielkiego muru, zjazdu na linie z wysokości robią wrażenie. Pod tym względem jeśli porównywać część pierwszą Igrzysk i Niezgodną, Niezgodna zdecydowanie jest pod względem wizualnym bardziej interesująca. Film nie jest tak brutalny jakby można się spodziewać po opisach zawartych w powieści. Na ekranie widzimy kilka sińców i trochę krwi, na kartach powieści mowa była o przeraźliwie opuchniętej twarzy, kałuży krwi, bliznach. Mocną stroną Niezgodnej są również dialogi, niektóre dosłownie przeniesione z książki, cześć z nich jest zabawna, rozładowuje napięcie (-Mam na imię Cztery. – A co jeden, dwa i trzy były już zajęte? Scena gdy Tris wskakuje do pociągu i jadą na gry wojenne, a Eric zwyczajnie się zgadza na jej udział – jego mina bezcenna).

Wybór aktorów do ról pierwszo i drugoplanowych w większości jest bardzo udany. Postaci Erika i Cztery są dokładnie takie jak w książce. Eryk ma kolczyki na twarzy jest bezwzględny i bardzo dobrze zbudowany. Natomiast Cztery aktualnie jest moim numerem jeden ze wszystkich postaci męskich z zekranizowanych książek dla nastolatek. Theo James wcielił się w tę rolę znakomicie, jego spojrzenie i minimalna mimika na twarzy (uniesienie kącika ust, drżenie gardła, momentami puste ostre spojrzenie, przenikający wzrok, zakłopotanie - ogromny wachlarz emocji) tworzy tę postać dokładnie taką jaka była w książce. Postać Christiny przytłoczyła nieco role męskie drugoplanowe Ala i Willa i jest ona najbardziej zindywidualizowaną przyjaciółką Tris. Postać Caleba jest najbardziej nijaka i właściwie najbardziej "niewidoczna" ze wszystkich. Petera wyobrażałam sobie jako bardziej bezwzględnego i większego. Warta uwagi jest rola Kate Winslet (no jednak zdobywczyni Oscara) w roli szefowej Erudytów Jeanine. Bardzo dobrze zagrana oschłość bezwzględność i ślepa wiara w we własne przekonania. Na szczęście również najważniejsza postać filmu czyli Tris, a w tej roli Shailene Woodley nie rozczarowuje. Shailene moim zdaniem daje sobie radę równie dobrze jak Jennifer Lavrence w pierwszej części Igrzysk. Odgrywa swoją bohaterkę bardzo przekonywająco i na jej twarzy możemy odnaleźć determinację, niepewność, smutek i rozpacz (w przeciwieństwie do Christen Stewart, wypada również lepiej niż Lily Collins w Mieście kości). Jedynym dysonansem castingowym jest tu jednak widoczna znaczna różnica wieku pomiędzy Tris a Cztery. Według książki Tris ma 16 lat (w co można uwierzyć patrząc na Shailene z jej twarzą typu baby face choć aktorka ma 22) a Cztery 18 (i w to niestety trochę trudniej uwierzyć patrząc na Theo – aktor ma 29. Jest „zbyt” dorosły). Mimo to ich wspólne sceny wypadają całkiem dobrze.
Film w całości oceniam na 7/10. Ekranizacja jest wierna pierwowzorowi z niewielkimi zmianami i w pełni satysfakcjonująca. W książce raziło mnie szybkie rozwiązanie akcji walk na kilkunastu stronach i liczyłam, że w filmie bardziej to rozbudują (dodano jedną scenę). 

Lektura kolejnej części książki jeszcze przede mną, ale domyślam się, że podobnie jak w części drugiej Igrzysk może czeka nas więcej militarnych wydarzeń. Ciekawe jest, że w ekranizacjach, które zaliczyły porażki zmieniono wiele fabularnych wątków (w Pięknych istotach duże zmiany w zakończeniu filmu, podobnie w Mieście kości) i filmy te nie odniosły sukcesu, a te które są bardzo wierne oryginałowi cieszą się większą popularnością. Pytanie, czy materiał oryginału w przypadku „porażek” zdaniem scenarzystów wymagał poprawek i dlatego dokonano zmian, co i tak nie pomogło tym produkcjom, czy może właśnie te zamiany zadecydowały o porażce?


Dla osób, które ani nie widziały filmu, ani nie czytały książki: 
SPOILER ALERT
dalej zdradzam istotne fabularne szczegóły.

Jak wspomniałam fabularnie Niezgodna jest wierna oryginałowi, ale wprowadzono kilka zmian. Z oczywistych względów pominięto kilka wątków (brak czasu na pokazanie wszystkiego), ale też zmieniono kilka szczegółów (niektóre niepotrzebnie). 
Poniżej wymieniam różnice między książką a filmem:

 • Test przynależności. W filmie nie ma pokazanej sceny wykluczającej u Tris prawość. Test w filmie kończy się na tym jak rzuca się by powstrzymać psa przed zaatakowaniem dziewczynki. W książce był jeszcze jeden test -  rozmowa z mężczyzną w autobusie, któremu Tris skłamała, że nie zna postaci z nagłówka gazety.
 • Bark sceny gdy Tris wraca do domu po teście i spotyka bezfrakcyjnego, który ją zaczepia i prosi o jedzenie, a potem radzi by „wybrała dobrze”.
 • W książce w pierwszej rundzie walk tuż po przybyciu do Nieustraszonych Tris nie musiała walczyć, ponieważ liczba nowicjuszy była nieparzysta. W filmie walczy jako pierwsza.
 • W filmie nie ma dnia wizyt. Zamieniono to na potajemne spotkanie Tris z matką, która ją zaczepia podczas rozładowywania towaru i pyta ją o wynik testu. Matka w filmie nic nie mówi Tris o wiadomości dla brata, by Caleb sprawdził skład nowego serum. W filmie Tris potem odwiedza brata bez większego powodu. Zmiana miałaby sens (pokazanie zupełnego wyizolowania frakcji, ale sensu nie było w pominięciu wiadomości dla Caleba, skoro i tak jest w filmie pokazana scena rozmowy rodzeństwa w bibliotece). Z samej wyprawy do siedziby Erudytów Tris w książce musiała się tłumaczyć Erikowi i wtedy Cztery ją chronił, tłumacząc, że zaszło pomiędzy nimi nieporozumienie bo Tris chciała go pocałować i dlatego uciekła. W filmie nie ma tego wątku. Tris zwyczajnie wraca bez problemów do Nieustraszonych.
 • W filmie dodano element skreślenia Tris z listy. W filmie po walce z Peterem, gdy Tris dochodzi do siebie Christina mówi jej, że Eric ja skreślił z listy. Tris jednak mimo to biegnie za wszystkimi by wziąć udział w grach wojennych. W książce nie było takiego wątku.
 • Rozbudowano postać Jeanine. Tris w książce ją poznaje dopiero gdy odwiedza budynek Erdytów i zostaje do niej zaprowadzona. W filmie Jeanine pojawia się już na ceremonii wyboru i rozmawia z Tris.
 • Tris w książce robi sobie 3 tatuaże. Pierwszy to kruki symbolizujące każdego członka jej rodziny, potem robi sobie jeszcze symbole altruizmu i nieustraszonych. W filmie pokazany jest tylko jeden. Raczej istotne pominięcie. W scenie gdy Tobias (Cztery) pokazuje Tris swoje tatuaże (ma symbole wszystkich frakcji) a Tris miała już symbole dwóch pokazywało to, ze myślą podobnie.
 • Brak postaci Edwarda. W książce Peter wbija Edwardowi nóż w oko, ponieważ był dla niego konkurencją. W filmie pominięto ten watek i tym samym w filmie Peter nie wydaje się aż taki straszny i bezwzględny.
 • Brak wątku miłosnego pomiędzy Christiną w Willem. W książce Christina zwierza się Tris, że ona i Will się pocałowali, Tris jej wtedy nie mówi o niej i o Cztery.
 • Podczas gier wojennych ostatecznie w książce pomimo tego, że to dzięki Tris udało im się dotrzeć do kwatery przeciwnika, to Christina zdobywa flagę. W filmie flagę zdobywa Tris i jej jest przypisane całe zwycięstwo.
 • Wspólne ćwiczenie Symulacji Tris i Cztery. W Filmie ma to większy sens. W książce Tris tylko obserwowała Tobiasa jak on przezwycięża swoje lęki.
 • W filmie pominięto motyw treningów przezywania lęków egzaminatorki (Lauren).
 • Inaczej wygląda końcowy test Trist w symulacji strachu. W filmie Tris broni się przed krukami ogniem. W książce strzela do nich z pistoletu. Brak w filmie sceny zmagania się z wodą i skałami. Scena walki z ogniem: w książce spada deszcz, w filmie Tris przepala więzy. W książce Tris walczy z lękiem przed uprowadzeniem. W filmie to pominięto. Scena strachu bliskości z Tobiasem: w książce Tris mu mówi, że nie będzie z nim spała w symulacji i się śmieje. W Filmie broni się przed nim i go uderza (zmiana na plus). W filmie pokazano 4 lęki Tris, a miała ich w książce siedem. W książce najmniej lęków miał Tobias - dlatego przyjął imię: Cztery.
 • Gdy Cztery i Tris zostają złapani podczas już walk i zabijania Altruistów Jeanine każe zabrać Cztery do Testów a Tris zabić. W filmie żołnierze wyprowadzają Tris na zewnątrz i planują ją zastrzelić. W książce zaprowadzono ja do pokoju, gdzie planowano ją utopić, ale uratowała ją matka.
 • W książce po scenie rozdzielenia Tris i Tobiasa Jeanine już więcej się nie pojawia. W filmie zwiększono jej rolę. W centrum gdzie kierowano symulacją w książce był tylko Tobias. W filmie dodano całą scenę walki z Jeanine i zmuszenie jej do przerwania symulacji - zmiana na plus. Większy ma sens to, że to ona tym wszystkim sterowała, a nie to, że zaprogramowała Tobiasa do robienia tego.
 • Zakończenie. W filmie po powstrzymaniu Jeaninne i symulacji uciekają. Caleb, Tris, Tobias, Marcus i grupa nieustraszonych jadą w stronę muru. W książce po tym jak Tris budzi Tobiasa wracają do Caleba i Markusa (Tris ma ze sobą płytkę z programem do manipulacji), jadą schronić się u Serdeczności.


Dla fanów Niezgodnej. W Polsce są plany zorganizowania zjazdu
Link FB
Link blog


26 komentarzy :

 1. Widać, że świadomie i z uwagą obejrzałaś film. Ja z kolei strasznie lekko (może aż za lekko) podeszłam do tematu i obejrzałam "Niezgodną" totalnie z rozbiegu. Wcześniej wiedziałam o niej tylko tyle, że to ekranizacja i, że może przypominać "Igrzyska". Muszę przyznać, że film idealnie się sprawdził jako kino rozrywkowe, to dobry przerywnik między dramatami, biografiami i dokumentami, z którymi spędzam najwięcej czasu. Troszkę mnie tylko zniechęcała taka schematyczność fabularna (ale tak jak sama zaznaczyłaś - fabuła w największej mierze zależy od autora książki) przez co prawie nic mnie nie zaskakiwało, włącznie z zakończeniem tej części.
  Może dlatego oceniłam oczko niżej, niż Ty - film jak dla mnie całkiem niezły.
  Za to aktorzy naprawdę udani i wcale się nie dziwię, że dla Ciebie Cztery to taki numer jeden wśród aktorów z podobnych filmów. Przyjemnie się na niego patrzy, a do tego widać, że ma duży talent :)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki. Skończyłam książkę czytać dzień przed pójściem do kina i oglądałam film starając się właśnie wyłapać wszystkie różnice.

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie znalazłam w HD bez limitów na: hdvod.pl/film/Niezgodna?ref=free

  OdpowiedzUsuń
 4. wspaniale się zapowiada ta książka, napewno chętnie ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. UWAGA POWYŻSZY KOMENTARZ ZAWIERA SPOILER

   Usuń
  2. gratuluję anonimowi za zepsucie zabawy. kto normalny piszę w komentarzu, jak sie konczy saga? puknij się w głowę!

   Usuń
  3. to nie saga a trylogia...

   Usuń
 6. Szczerze mówiąc spodziewałam się czegoś więcej. Kiedy usłyszałam o słynnej Niezgodnej- następcy Igrzysk Śmierci zupełnie inaczej sobie to wyobrażałam. Przeczyta i oglądnęłam, ale jakoś szału nie ma, może to moje subiektywne odczucie, ale Igrzyska mi się znacznie bardziej podobały. Niezgodna wydawała mi się rozwlękać. Prawdziwa akcja, tak jak piszesz, to sama końcówka książki i filmu:P Z resztą Zbuntowana (2 część Niezgodnej) ma wyjść w 2015 ze względu na mniejszy sukces niż planowano. Jednak, wciąż mam ochotę przeczytać pozostałe książki z serii:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Super blog . Post bardzo mi się podobał :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Trafna recenzja.
  Czytałam ksiażkę i ogl film. Właśnie rozpoczynam 2 część.
  Mnie z kolei aż tak film nie zaciekawił, książka jest o wiele lepsza.
  Przy wyliczaniu różnic zapomniałaś wspomnieć o kilku rzeczach, np tym, że w książce Tris była chudzielcem. Niższa niż Christina, nie miała mięśni, czym walczyć. Z kolei Christinie dobrze szło w walkach. W filmie na moje oko jest odwrotnie. Chris jest b malutka - wg mnie wybrali złą aktorkę.
  Na zakończenie jeszcze wytknę Ci malutki błąd :P Odtwórczyni roli Belli w Zmierzchu to Kristen Stewart a nie Christen:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To i tak jeszcze nie są wszystkie różnice, jest jeszcze serum symulacji, które Tobias pokazuje Tris, w książce nie ma tego wątku i to, że w filmie Tobias mówi Tris, że jest niezgodny, w książce mówi, że na teście wyszedł mu altruizm, a ona sama domyśliła się o jego niezgodności

   Usuń
 9. Mimo tego co napisałaś o zmienianiu zakończenia filmu, mam nadzieję, że w tym wypadku się na to zdecydują i będzie inaczej niż w książce.

  OdpowiedzUsuń
 10. Przepraszam ,ale jedno do komentarzy: Zabije jak ktos powie czesc 2. To jest Zbuntowana. Nie Niezgodna 2. P.S Dary Anioła mają być pod koniec 2014. Chcą dobrze zareklamować dlatego to tak długo trwa. Z firmą są umówieni na jeszcze jedną część ( ponieważ książka miała być trylogią ).

  OdpowiedzUsuń
 11. Oglądałam ten film, bardzo mi się spodobał, dla mnie wszystko tam działo się OK ;p Sceny symulacji faktycznie świetnie ;) Zaraz po tym obejrzałam Igrzyska śmierci- wokół było pełno szumu o tym, a ja w zasadzie nie wiedziałam w ogóle o co chodzi- film spoko, ale nie powalił mnie na kolana. I nie wiem tak naprawdę, co te filmy mają ze sobą wspólnego- dla mnie bardzo nie wiele. W każdym filmie ktoś dokonuje jakichś wyborów, więc to porównanie uważam za słabe ;p

  OdpowiedzUsuń
 12. sliczny film (zmyslowy az kipi namietnoscia)

  OdpowiedzUsuń
 13. film wow i nikt nie napisal ile jest w nim z namietnosci

  OdpowiedzUsuń
 14. 2 cześć już nie długo. :) 15 marca 2015 roku. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Tris miała 6 lęków . Po teście Tobias podszedł do Tris i gadali o tym, Cztery i Sześć

  OdpowiedzUsuń
 16. W książce miała siedem lęków, a jednym z nich była bliskość z Tobiasem. Ale potem rozmawiali i ona przestała się go bać. W filmie Tris również miała siedem lęków :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jeszcze nikt nie wspomniał o jednej różnicy mianowicie o wszczepieniu serum symulacji i o tym, że w filmie Tobias ma podejrzenia i pokazuje je Tris w książce nie ma o tym mowy. Ogólnie film świetny książka jeszcze lepsza, szczerze jestem tylko trochę niezadowolona z końcówki trylogii, ale ogólnie wspaniała.

  OdpowiedzUsuń
 18. Dużo różnic jest też w szukaniu flagi np. Inne miejsce w którym się znajdowała, w książce strzelali do siebie z kulek z farbą, za to w filmie z amunicji która symulowala prawdziwy ból postrzalowy

  OdpowiedzUsuń
 19. Książka jaki i film bardzo mi się podobała. Nie ma jednak co mówić, ponieważ książki są za zwyczaj lepsze (nie zawsze, ale jednak). Przeczytałam całą trylogię i bardzo mnie wzruszyła. Jeśli chodzi o aktorów w pierwszej części według mnie głównym bohaterem jest Cztery, Tris bardziej poznajemy w drugiej i trzeciej części. Jeśli chodzi o film, Zbuntowana - trailer zapowiada się dosyć inaczej, tak to jest dobre określenie inaczej. (Moje przemyślenia) dużo scen zostało dodanych i przedstawionych w inny sposób. Typu to pudełko z symbolami frakcji, którego strzeże Jenifer (w filmie tego nie ma). i jeszcze taka mała rada jeśli oglądacie na komputerze, nie czytajcie komentarzy za dużo spoilerów, oszczędźcie sobie tego, bo jak znasz koniec (a nie dowiedziałeś się o nim w ten wiecie taki filmowy/książkowy, bardziej rozwinięty sposób) to po co oglądać film ?
  To chyba tyle. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. jeszcze troszke i obejrzymy zbuntowana ciekawe jak bbardzo rozni sie od ksiazki

  OdpowiedzUsuń
 21. Od którego roku życia będzie zbuntowana?

  OdpowiedzUsuń
 22. Zbuntowana rozni sie bardziej niz w przypadku niezgodnej, ale warto ogladnac, bo niektore sceny zostaly pokazane inacaej ale w ciekawy sposob ☺

  OdpowiedzUsuń