sobota, 8 lutego 2014

Austenland - ku czci Jane Austen. Zestawienie filmów na podstawie powieści Jane Austen.

Jeśli miałabym wymienić ulubioną powieściową autorkę (która nie pisze powszechnie uważanych za grafomańskie powieści, tudzież tylko dla nastolatek) byłaby to właśnie Jane Austen (która wygrywa nieznacznie z siostrami Bronte). Widziałam większość filmów będących ekranizacjami, luźnymi opowieściami na podstawie jej powieści. Austenland jest kolejną produkcją oddającą swoisty hołd powieściom Austen, poprzez kolejne nawiązania, będącą równocześnie wyśmianiem psychotycznych „fanów” epoki Regencji.Co odróżnia zwyczajną fankę Jane Austen od miłośniczki?
Czy to jej podziw dla stylu i obyczajów epoki Regencji?
Liczba razy przeczytanych przez nią powieści Austen?
Czy jej nieokiełznana miłość do Pana Darcy?
Prawdziwa miłośniczka Jane Austen robi dużo więcej
Główną bohaterką filmu Austenland jest Jane Hayes, której pokój jest wypełniony austenowymi gadżetami. Tuż przy drzwiach stoi tekturowy Pan Darcy (we wcieleniu Colina Firtha z najlepszej ekranizacji Dumy i uprzedzenia), a bohaterka nauczyła się na pamięć pierwszych trzech rozdziałów Dumy i uprzedzenia kiedy miała 13 lat. Jane żyje w świecie ułudy i marzeń, by spotkać współczesne wcielenie Pana Darcy`ego (Jestem angielką ponieważ najwyraźniej jedyni dobrzy mężczyźni są fikcyjni), a żaden prawdziwy facet, z którym się spotyka nie jest w stanie z nią wytrzymać oglądając z nią ekranizacje austenowskich powieści. Jane wydaje wszystkie swoje oszczędności by pojechać do Darcylandu, gdzie będzie mogła przeżyć historię ze znanych kart powieści.
Wszystkie przeżycia zagwarantowane w dosyć kosztownym przybytku odtwarzającym styl epoki (Jane było stać tylko na pakiet miedziany zapewniający jej rolę ubogiej krewnej [Mansfield Park], więc nie mogła brać udziału we wszystkich atrakcjach, które gwarantował pakiet diamentowy) są klasycznymi „wątkami” z powieści. Deszcz zaskakuje bohaterkę (Duma i uprzedzenie), z kłopotów ratuje ją dżentelmen (Emma), bohaterowie podczas pobytu przygotowują przedstawienie (Mansfield Park), jedna z bohaterek jest w tajemnicy zaręczona (Emma), bohaterowie rozmawiający przez zamknięte drzwi. Postaci dwóch dżentelmenów to odwzorowanie Darcy`ego (ukrywana pomoc w kłopotach, scena wyznania uczuć, niedowierzanie bohaterki, po jakimś czasie odwiedzenie bohaterki w domu) i Wickhama (plan wspólnej ucieczki). Jednocześnie w filmie pokazano te nudniejsze aspekty życia w epoce, jak poirytowanie bohaterek ciągłym szyciem, niepraktyczne długie sukienki i jedyne rozrywki jakimi były spacery i gra w karty. Film jednocześni kpi i oddaje hołd światu stworzonemu przez Austen. Wymieszano tu klasyczne wątki z banalnymi scenami znanymi z komedii romantycznych łącznie z wpadającymi w ucho ogranymi piosenkami. 
Produkcja tylko dla fanów Austen i ekranizacji uwielbiających te historie (pragnących przeżyć to wszystko jeszcze raz w kolejnej wersji) i po obejrzeniu tego filmu pragnących zostać posiadaczami torby z napisem "I love Mr Darcy" (już taką mam). U mnie subiektywne 9/10 choć jakby oceniać to realnie, jest to lekka schematyczna komedyjka opierająca się na sentymencie.

Film jest ekranizacją powieści Shannon Hale (dobrze, że akurat tę powieść zekranizowano a nie Dumę i uprzedzenie i Zombie), która jest współautorką scenariusza. Zaskakujący (a może i nie?) fakt: film wyprodukowany przez Stephanie Mayer (tak, autorkę Zmierzchu), pokazany na festiwalu w Sundance, gdzie był nominowany w kategorii najlepszy dramat (?).

SPOILER-ZAKOŃCZENIE
Wszystkie działania Martina (odpowiednik Wickhama) łącznie z wykpiwaniem wszystkich zachowań i odbiorem porodu źrebięcia były grą. Natomiast Henry był siostrzeńcem Pani Wattlesbrook i była to jego pierwsza wizyta w Darcylandzie i jego zachowanie nie było wyreżyserowane. Rozczarowana całym pobytem Jane wraca do domu gotowa wyrzucić ze swojego pokoju wszystkie gadżety. Zjawia się u niej Henry wyznając, jej jeszcze raz uczucie zapewniając, że nie udaje i że naprawdę jest wykładowcą historii na uniwersytecie. Bohaterowie pogodzeni się całują. Koniec. Sceny w trakcie napisów. Martin został ukarany marną rolą w Darcylandzie po tym jak wykupiła go Panna Elizabeth Charming i zamieniała go w cukierkowo różowy amerykański park rozrywki. Jane i Henry są szczęśliwą parą.Ekranizacje powieści Jane Austen„Klasyczne”


BBC w latach `80 i `90 zekranizowała powieści Jane Austen w postaci mini seriali i są to moim zdaniem najwierniejsze oryginałom ekranizacje. Kostiumy z epoki, koszmarne fryzury i dokładne odtworzenie fabuły scena po scenie. Razem z Gazetą Wyborczą można było kiedyś co tydzień kupić kolejną część.

 • Duma i uprzedzenie 1995Niezapomniana rola Colina Firtha jedynego słusznego wcielenia Pana Darcy. Nikt potem tak wspaniale nie odegrał tej postaci. We wszystkich współczesnych filmach, komediach romantycznych bohaterki wzdychają właśnie do tego wydania Pana Darcy`ego 

 • Mansfield Park 1983

  

 •  Emma 1996 •  Rozważna i Romantyczna 1981 • Perswazje 1995
 • Opactwo Northanger 1986Amerykańskie produkcjeFilmy pełnometrażowe końca lat `90 w gwiazdorskiej obsadzie

 • Rozważna i Romantyczna 1995


Film w reżyserii Anga Lee (zdobywca Oscara za Tajemnicę Brokeback Mountain i Życie Pi) Emma Thompson, Kate Winslet i Hugh Grant. Film nominowany w 6 kategoriach do Oscara. Emma Tomphson dostała statuetkę za najlepszy scenariusz adoptowany.

 • Emma 1996


W roli głównej Gwineth Paltrow. Film nagrodzony Oscarem w kategorii najlepsza muzyka oryginalna, nominowany w kategorii najlepsze kostiumy.

 • Mansfield Park 1999
W filmie tym można zobaczyć popularnego ostatnio Jonny`ego lee Millera (odtwórca amerykańskiej wersji Sherlocka w Elementary)

Filmy telewizyjne po roku 2000

Ekranizacje ITV:

 • Mansfield Park 2007 • Opactwo Northanger 2007oraz ponownie miniseriale:

Nowe ekranizacje BBC

 • Emma 2009
 Ponownie w świecie Austen można zobaczyć Jonny`ego Lee Millera.

 • Rozważna i Romantyczna 2008

 • Perswazje 2007
Filmy pełnometrażowe po roku 2000


 • Duma i uprzedzenie 2005
Najnowsza ekranizacja z Keirą Nightley i Donaldem Sutherlandem w reżyserii Joe Wrighta

Wersje uwspółcześnione i wszelkie wariacje na temat Dumy i uprzedzenia.


Najczęściej odtwarzaną historią, którą się uwspółcześnia jest Duma i uprzedzenie i do tej kategorii zalicza się również opisywane tu Austenland.

 • Duma i uprzedzenie 2003  • Duma i Uprzedzenie 2004


Wersja bollywoodzka!


 • W świecie Jane Austen Bardzo dobry miniserial. Nie do końca jest to wersja współczesna. Bohaterka trafia do świata z powieści z Dumy i uprzedzenia i zmienia losy bohaterów. Takie, co by było gdyby...

 • Dziennik Bridget Jones Właściwie na portalach nie podaje się, że jest to film "na podstawie", ponieważ jest to nieco luźniejsza ekranizacja, ale sam dobór obsady jak i nazwisko głównego bohatera nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że główną kanwą do stworzenia całej tej historii była powieść Jane Austen (Film na podstawie powieści o tym samym tytule). Główna bohaterka Bridget na przyjęciu poznaje nadętego pana Darcy (i tu w tej roli Colin Firth uznawany za jedyne słuszne wcielenie Pana Darcy`ego), który ją obraża. Bridget spotyka się z Danielem Cleaveram (Hugh Grant, którego można było zobaczyć w ekranizacji powieści Jane Austen - Rozważna i romantyczna), który finalnie okazuje się oszustem i wiele wiele innych.


Filmy o samej Jane Austen


 • Zakochana Jane 2007W rolach głównych Anne Hathaway i Jamec Mcavoy. Film opowiadający losy samej Jane Austen.

 • Jane Austen żałuje
Kolejny miniserial produkcji BBCWidziałam wszystkie, wszystkie uwielbiam, a niektóre widziałam po kilka (w niektórych przypadkach kilkanaście) razy. Dla fanów Jane Austen!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz