niedziela, 8 czerwca 2014

Filmowe wersje baśni – zestawienie
Ostatnio w  Hollywood trwa moda na filmy aktorskie będące „nową” wersją klasycznych baśni. Powstają filmy ukazujące z nowej perspektywy znaną nam historię, gdzie Jaś i Małgosia nie są bezbronnymi dziećmi, Śnieżka była złodziejką, a Czerwony kapturek wcale nie spotkał w lesie wilka. Baśnie stały się na tyle „rozchwytywanym” źródłem filmowych scenariuszy, że w jednym roku pojawiają się dwie różne wersje jednej znanej nam z dzieciństwa historii. Filmy te cieszą się ogromną popularnością do tego stopnia, że po sukcesie Królewny śnieżki i łowcy i tegorocznej Czarownicy, na przyszły rok Studio Disny`a zaplanowało filmową wersję Kopciuszka (Cinderella 2015, w obsadzie Lily James, Helana Boham Carter i Cate Blanchett), a na rok następy Piękną i Bestię. W planach na ten rok jest również film Into the Woods w znakomitej obsadzie (Meryl Streep, Johnny Depp, Emily Blunt) w którym ma pojawić się Kopciuszek, Roszpunka i Czerwony Kapturek. 
Jedne z historii są odświeżane wciąż na nowo i mają wiele „uwspółcześnionych” wersji, na inne wciąż czekam, by zobaczyć na dużym ekranie wysokobudżetową wersję aktorską (jak na razie nie ma np. Roszpunki, ani Rumplestintskina, Księżniczki na Ziarnku grochu ani Wielkoskórki). Materiału na nowe scenariusze jest jeszcze wiele. Najbardziej podobają mi się wersje, gdzie znana nam historia w zaskakujący i twórczy sposób zostaje przetransformowana, ale jednocześnie cały sens baśniowej historii nie zostaje zatracony (w której to kwestii niektóre produkcje mnie rozczarowują).


Śpiąca Królewna


Na chrzcinach malej królewny pojawia się nieproszona zła czarownica i rzuca klątwę na małą królewnę. Nim królewna ukończy 16 lat ukłuje się wrzecionem i umrze. Klątwa zostaje złagodzona przez jedną dobrą wróżkę i zamiast umrzeć królewna ma zapaść w sen, z którego ma przebudzić ją pocałunek prawdziwej miłości.


 • CzarownicaNajnowszy film, który właśnie pojawił się na ekranach kin. W tej opowieści najważniejszą postacią jest Maleficent, która tak naprawdę wcale nie była zła. Więcej tutaj.

Królewna Śnieżka


Królewna jest niezwykle piękna, a jej Macocha jest zazdrosna o jej urodę. Zła królowa ma magiczne lustro, które mówi jej kto jest najpiękniejszy na świecie. Królowa zazdrosna o śnieżkę każe Myśliwemu zabić Śnieżkę w lesie. Myśliwy darowuje śnieżce życie. Śnieżka poznaje Krasnoludki i ukrywa się wraz z nimi w lesie. Zła królowa dowiaduje się, Śnieżka żyje i daje jej do zjedzenie zatrute jabłko. Śnieżka zapada w sen, z którego budzi ja pocałunek prawdziwej miłości księcia.
Historia Śnieżki nie występuje w wersji współczesnej, natomiast w ostatnich latach pojawiły się filmy ukazujące historię z nieco innej perspektywy.

 • Królewna śnieżka i łowcaŚnieżka (Kristen Stewart) ukazana jako królewna walcząca o swoje królestwo przy wsparciu łowcy (Chris Hemsworth), gdzie ze snu nie budzi jej wcale książę, a najbardziej interesująca postacią historii jest zła królowa (Charlize Theron). Więcej tutaj.

 • Królewna Śnieżka (Mirror Mirror)


Wersja raczej komediowo-familijna, gdzie krasnoludki to złodzieje, Śnieżka (Lilly Colins) staje się członkinią bandy złodziei, pocałunek potrzebny jest do odczynienia czaru rzuconego na księcia, a najważniejszą postacią wydaje się być zła królowa (Julia Roberta). Film z wyraźnie ograniczonym budżetem (kilka lokacji na krzyż i jedyne lepsze efekty końcowe są pod koniec), ale z kilkoma ciekawymi rozwiązaniami. Więcej tutaj.

Jaś i MałgosiaJaś i Małgosia zostają wysłani do lasu i odnajdują domek z piernika w którym mieszka wiedźma. Wiedźma więzi dzieci, ale dzięki sprytowi Małgosi, która wrzuca czarownicę do pieca udaje im się uciec.


 • Hansel i Gretel: Łowcy czarownic


Wersja baśniowa, aczkolwiek w wersji dla nieco starszej widowni. Kontynuacja losów Jasia i Małgosi, którzy po pokonaniu złej czarownicy stali się łowcami. Więcej tutaj.

Czerwony Kapturek


Mama wysyła swoją córkę, która nosi czerwony kapturek, aby zaniosła chorej babci posiłek. Czerwony kapturek po drodze w lesie spotyka wilka. Wilk wyprzedza kapturka i zjada babcię, a potem się za nią przebiera w oczekiwaniu na Czerwonego Kapturka. Kapturek zostaje zjedzony przez Wilka. Na ratunek kapturkowi przybywa myśliwy, który rozcina wilkowi brzuch. Babcia i Kapturek są całe i wszystko kończy się dobrze.


 • Dziewczyna w czerwonej pelerynie


Film nakręcony nieco w estetyce „Zmierzchowej” z Amandą Seyfierd i Garym Oldmanem, niemniej z ukazaną historią z nowej perspektywy. Historia jest ciekawie rozwinięta i jest tu kilka dobrych pomysłów dotyczących postaci Czerwonego kapturka.

Patrz również Tajemnice lasu

Jaś i Magiczna fasola


Jaś został wysłany na targ by sprzedać krowę. Jednak Jaś wymienia krowę na magiczne fasolki. Rozzłoszczona matka Jasia wyrzuca fasolki. W nocy z fasolek wyrasta ogromna łodyga. Jaś wspina się po łodydze na której szczycie znajduje się świat zamieszkały przez ogromnego olbrzyma.  Jaś kradnie olbrzymowi kurę znoszącą złote jajka.


 • Jack Pogromca olbrzymówMoim zdaniem bardzo dobra filmowa ekranizacja baśni o Jasiu. Jest magiczna fasola, są olbrzymy a jako bonus dodano księżniczkę. Więcej tutaj.

Patrz również Tajemnice lasu

Kopciuszek


Biedna dziewczyna, najczęściej upokarzana przez macochę i przyrodnie siostry, zmuszana do pracy idzie na bal dzięki pomocy matki chrzestnej w wyczarowanej sukience. Poznaje na balu księcia, ale ucieka nim książę poznaje jej tożsamość. Książę potem szuka Kopciuszka. Pomimo przeciwności księciu udaje się odnaleźć Kopciuszka. Wszystko kończy się dobrze.


Najwięcej jest filmowych wersji Kopciuszka, jest to też baśń najczęściej uwspółcześniana. Właściwie należałoby powiedzieć jest to baśń, której wątek „biedna dziewczyna” udając „arystokratkę” poznaje bogacza jest jednym z dosyć często wykorzystywanych schematów w komediach romantycznych. Bogacz zakochuje się w biednej dziewczynie, a ona w nim, jednak na drodze do ich szczęścia stoi „zła kobieta” i nieujawniona prawdziwa tożsamość biednej dziewczyny.

Patrz również Tajemnice lasu


 • Kopciuszek

Odwzorowanie scena po scenie animacji z 1950 roku. Więcej tutaj.
 • Długo i szczęśliwie


Film z Drew Berrymore w roli głównej, będący moim absolutnym numerem jeden filmowej wersji Kopciuszka. Cała historia została przedstawiona bardzo wiernie zachowując najważniejsze wątki historii Kopciuszka, począwszy od pierwszego spotkania „pod ukrytą tożsamością”, poprzez złą macochę i przyrodnie siostry, poszukiwanie przez Księcia przyszłej żony, zamknięcie Kopciuszka na czas balu, skończywszy na klasycznym Happy Endzie „żyli długo i szczęśliwie”. Największym atutem tego filmu jest znakomite „uzupełnienie” i rozbudowanie historii wątkami lepszego poznania się Księcia i Kopciuszka pomiędzy istotnymi wątkami z baśni, dzięki czemu miłość głównych bohaterów jest odpowiednio umotywowana (zamiast miłości od pierwszego wejrzenia na balu i potem ślubie). Ponadto w tej filmowej wersji nie ma magii. Cala historia jest przedstawiona na sposób „prawdopodobny”. Dobra wróżka została zatapiana wynalazcą Leonardem Da Vinci.

 • KopciuszekBardzo wierne odtworzenie historii kopciuszka w wersji musicalowej z Withney Huston i Whoopi Goldberg. Jest biedna dziewczyna, jest książę, dobra wróżka, jest bal i szczęśliwe zakończenie. Zachowane zostały realia „dawno, dawno temu” (nieco cukierkowe kostiumy, przepych, wielki pałac).


Wersje współczesne


 • Tylko ciebie pragnęWspółczesna wersja historii o Kopciuszku, w której zachowano element „magiczny”. Główna bohaterka jest biedną projektantką. Spotyka na swej drodze ekscentryczną kobietę, która daje jej „magiczne pantofelki”, dzięki którym mało atrakcyjna dziewczyna przemienia się w piękną kobietę. Jest też „książę” (znany bogaty projektant), jest i bal oraz „prawdziwe” uczucie rodzące się w trakcie współpracy projektanta i modelki odkrytej na przyjęciu.

 • Cinderella Story


Wersja współczesna dla nastolatków w realiach szkoły średniej z Hillary Duff. Biedna nastolatka musi pracować w barze jako kelnerka, którego właścicielką po śmierci ojca dziewczyny jest jej macocha. Przyrodnie siostry są wredne dla dziewczyny. Bohaterka na Czacie internetowym „poznaje” świetnego chłopaka, który okazuje się być szkolną gwiazdą drużyny sportowej. Na szkolnym Balu maskowym dziewczyna oczarowuje szkolną gwiazdę, ale boi się potem w szkole ujawnić mu swoja tożsamość.

 • Kopciuszek. Roztańczona historia


Kolejna wersja współczesna w realiach szkolnych, tym razem jednak w wersji tanecznej z Seleną Gomez. Bohaterka tańczy na szkolnym balu ze szkolna gwiazdą, ale uciekając gubi odtwarzacz muzyki (zamiast pantofelka). Chłopak potem próbuje odnaleźć świetnie tańczącą nieznajomą.

 • Pracująca dziewczyna


Film ten nie jest traktowany jako wersja współczesna kopciuszka, jednak w tej wersji korporacyjnej historii występuje bardzo wiele podobieństw do „schematu kopciuszka”.
Sekretarka podszywa się pod swoją „zła” szefową (zła macocha i przyrodnie siostry w jednym). Dziewczyna robi ogromne wrażenie na bogatym przedsiębiorcy. W finale zła szefowa usiłuje zdemaskować biedna dziewczynę. Film nominowany w kilku kategoriach do Oscara (statuetka za najlepszą piosenkę).

 • Pokojówka na Manhatanie


Wersja współczesna z Jenifer Lopez w roli głównej. Tym razem bohaterka jest biedna pokojówką szorująca na kolanach toaletę. Pokojówka przymierzyła ubranie bogatej rezydentki hotelu i wpadła na bogatego polityka. Nie ujawnia mu swojej tożsamości. Jest wielki bal (dobroczynny), jest zła macocha/siostra w postaci bogatej kobiety, która zabiega o względy polityka, są „pomocne” zwierzątka w postaci pracowników hotelu, jest i szczęśliwe zakończenie.


 • SabrinaZarówno wersja z 1954 roku z Audrey Hepbrun jak i ta z Harrisonem Fordem z 1995 prezentują mniej więcej tę samą historię. Biedna dziewczyna żyje jako córka szofera i wzdycha do „księcia” bogatego syna pracodawców. Marzy o wzięciu udziału w jednym z przyjęć urządzanych w domu. Dziewczyna wyjeżdża za granicę,  powraca odmieniona. „Książę” jest nią oczarowany, tańczą na „balu”. W przeciwieństwie jednak do oryginalnej historii kopciuszka bohaterka ostatecznie nie wiąże się „księciem” ale jego bratem…

Mała Syrenka


Syrenka ratuje księcia, który wpadł do morza. Syrenka marzy o tym by odwiedzić świat ludzi. Jedynym sposobem by móc na stałe pozostać na lądzie jest pocałunek prawdziwej miłości.

Hollywood jak na razie nie zrealizowało wersji „baśniowej”. Historie Ariel znacznie przekształcono i  uwspółcześniono w dwóch wersjach.

 • Plusk


Film z Tomem Hanksem i Deryl Hannah w rolach głównych. Syrenka pojawia się w Nowym Jorku. Gdy wychodzi na ląd ma nogi, jednak po styczności z wodą jej ogon powraca. Głównym  zagrożeniem  i niebezpieczeństwem na drodze miłości Syrenki i zakochanego w niej przedsiębiorcy jest zainteresowanie naukowców niezwykła istotą.
Lekka komedia romantyczna

 • Akwamaryna


Wersja współczesna dla nastolatek. Dwie nastolatki znajdują Syrenę. Syrena zakochuje się w ratowniku, a dwie nastolatki chcą jej pomóc. Syrenka ma 3 dni by udowodnić swojemu ojcu, ze prawdziwa miłość istnieje. Lekka wakacyjna komedia romantyczna.


Żabi królKsiążę został zamieniony przez zła czarownicę żabę. Zdjąć z niego urok może tylko królewna. W pierwotnej wersji braci Grimm czar z Księcia zostaje zdjęty gdy królewna z obrzydzeniem rzuca nim o ścianę, po tym jak spełniła złożoną mu obietnice, że przyjmie go w swoim domu jak gościa. Jednak w „powszechnej świadomości”  i późniejszych wersjach baśni, to pocałunek żaby przez królewnę, zdejmuje czar.  

 • Zaklęty książę


Wersja współczesna baśni i Żabim Królu. Książę i jego wierny sługa zostają zamienieni w żaby (w wyniku zemsty, gdyż książę był kobieciarzem). Książę czekał aż 500 lat na swoją wybrankę. Żaby trafiają na Manhattan, gdzie zwykła dziewczyna (Christina Appelgate) całuje żabę i zdejmuje czar. Jednak by czar został zdjęty na stale książę ma 3 dni na poślubienie swojej wybranki, jednak zamiast odnaleźć zwykła dziewczynę uwagę księcia przykuwa inna kobieta.
Lekki całkiem dobry film dobrze rozwijający wątki z krótkiej baśni.

Tajemnice lasu


Połączenie historii Roszpunki, Kopciuszka, Czerwonego kapturka, Jasia i magicznej fasoli w wersji musicalowej. Więcej tutaj.


Serial Once Upon time
Serial, w którym pokazano z nowej perspektywy większość znanych baśni i powieści baśniowych (Alicja w krainie czarów, Piotruś Pan, których to nie wymieniam w powyższym zestawieniu, ponieważ są to powieści). Ogromnym plusem tego serialu jest fakt, że charakteryzacja postaci baśniowych jest wzorowana na tych znanych nam z baśni Disney`a. (Bella nosi sukienkę taką jak jej Disney` owski odpowiednik, Arielka ma rude włosy). Fabuła serialu rozgrywa się współcześnie w małym miasteczku Storybrooke, gdzie żyją postaci baśniowe, (a w kolejnych sezonach serialu, gdzie scenarzystom skończyły się znane baśniowe postaci pojawiają się bohaterowie ze znanych „magicznych” historii, powieści) nie wiedząc kim naprawdę są. Serial opiera się na licznych retrospekcjach, w których pokazane są w nowej bardzo ciekawej wersji i interpretacji losy Królewny Śnieżki, Śpiącej Królewny, Małej Syrenki,  Jasia i Małgosi, Piotrusia Pana, Kopciuszka, Roszpunki, Rumplestiltskina, Pinokia, Czerwonego Kapturka. W serialu pojawia się nawet Mulan, postaci z Krainy OZ, wątek Króla Midasa (to już Mitologia), historia Frankensteina (powieść Mary Shalley), a nawet Robin Hooda, a w zakończeniu najnowszego sezonu zapowiedziano pojawienie się postaci z najnowszej bajki Disney`a Kraina Lodu. Serial zachowuje najważniejsze „baśniowe” zasady, według których dobro powinno zawsze zwyciężyć, najsilniejszą magią jest pocałunek prawdziwej miłości, istnieją klątwy, które można złamać, wróżki, magiczne przedmioty i eliksiry. W serialu jeden bohater czasami jest odpowiednikiem dwóch baśniowych postaci, motywy złych bohaterów są wyjaśnione (pewne wydarzenia sprawiły, że zła królowa stała się zła). Jeśliby porównywać rozwiązania zastosowane w tym serialu pod względem scenariusza, to bije on na głowę większość powyższych prezentowanych w tym zestawieniu filmów pełnometrażowych.


1 komentarz :

 1. A tu mała niespodzianka: "Wieloskórka" w wersji filmowej ;)
  http://www.filmweb.pl/film/Wielosk%C3%B3rka-2012-678275

  OdpowiedzUsuń