niedziela, 19 maja 2013

Hansel i Gretel – łowcy czarownic – kiedy bohaterowie bajek dorastają


Już nie raz pisałam o tendencji w Hollywood do przenoszenia na ekran znanych baśni i opowieści w nieco zmienionej wersji (Dziewczyna w czerwonej pelerynie, Królewna śnieżka i łowca, Królewna śnieżka, Jack pogromca olbrzymów). Jestem wierną fanką serialu Once upon time i tego jak pomysłowo potrafią tam przekształcić wątki ze znanych baśni (serial ma jak na razie 2 sezony i dostał zamówienie na trzeci). O ile wspomniane przeze mnie filmowe wersje historii o Jasiu i magicznej Fasoli, Królewnie Śnieżce czy Czerwonym kapturku przedstawiają nieco bardziej rozbudowaną i przekształconą wersję baśni, to Hansel i Gretel jest swoistym sequelem historii Jasia i Małgosi. Co rodzeństwo, które spaliło czarownicę robiło, gdy dorośli? Hansel i Gretel wyspecjalizowali się w zabijaniu czarownic…Po pierwsze: Nie wchodź do chatki ze słodyczy
Po drugie: Jeśli chcesz zabić wiedźmę, to ją spal
(działa też odcięcie głowy, obdarcie ze skóry, najlepsze jednak jest spalenie)
Czarownicę można rozpoznać po rozkładzie i zgniliźnie
Dobra wiedźma to martwa wiedźma

Hansel i Gretel jako doświadczeni łowcy czarownic zjawiają się w miasteczku z którego czarownice porywają dzieci. Zostali wynajęci przez burmistrza. Jednak tym razem dowiedzą się prawdy o swojej przeszłości, i o tym, że nie wszystkie czarownice są takie same.

Hansel i Gretel to lekka przygodowa, niezbyt skomplikowana historia łowców czarownic, która zawiera elementy „uwspółcześnione” nieprzystajace do czasów z „dawno, dawno temu”. Hansel po historii z jedzeniem słodyczy w chatce czarownicy ma cukrzycę i co kilka godzin, gdy jego skomplikowany zegarek daje sygnał musi sobie wstrzykiwać pewną miksturę. Gretel ma obusieczny łuk. Rodzeństwo do zwabienia czarownicy w pułapkę używa gramofonu. Oboje mają pistolety i Shodguny wystrzeliwujące pociski zdolne rozerwać na strzępy czarownice. Posiadają również paralizator zdalny przywrócić akcje serca rannemu trollowi. Rysunki zaginionych dzieci znajdują się na butelkach z mlekiem. Rodzeństwo ma akta „sprawy” i prowadzi „dochodzenie”. W karczmie są traktowani niczym celebry lokalnej społeczności i proszeni o autograf. Swobodne podejście do realizmu umownych czasów i brutalność scen, których ciała rozbryzgują się po ścianach, flaki rozbryzgują się wszędzie i niejednej postaci odstrzelono głowę. Nie brak tu też przekleństw a i nagie pośladki pewnej niewiasty w kąpieli się pojawiają. Gretel dostaje straszne lanie i dochodzi prawie do sceny gwałtu. Wszystko to jednak zostało podane w „lekkiej” przygodowej otoczce sprawiającej, że trudno „te rozbryzgi” krwi brać na serio. Wszystko to sprawia, że jest to „lekka” przygodowa historia z całkiem nieźle utrzymanym tempem akcji.
Film można obejrzeć ze względu na Jeremiego Reinera, który ostatnio dostaje coraz bardziej znaczące role (The Avengers, Dziedzictwo Bourne`a). Co ciekawe role jednej ze złych czarownic gra w tym filmie Joanna Kulig (Sponsoring), ale niestety fiest on praktycznie nie do rozpoznania pod charakteryzacją.
Dla fanów baśni filmowych do obejrzenia, lekki niewymagający film, jednak bez zachwytów i niezwykłych pomysłów w porównani do innych tego typu filmów. Mocne 6/10.

SPOILER-ZAKOŃCZENIE

12 księżyców 6 chłopców 6 dziewczynek urodzonych w poszczególnych miesiącach było potrzebnych czarownicom. Dawno temu, w pobliżu miasteczka na zadupiu żył sobie rolnik, który zakochał się w czarodziejce (białej wiedźmie). Mieli dwójkę dzieci  i wiedli szczęśliwe życie. Lecz nie z za długo…Wypicie pewnej mikstury podczas krwawego księżyca  sprawia, że jest się odpornym na ogień. Kluczowym składnikiem tej mikstury jest serce czarodziejki. Matka Hansa i Gretel była dla czarownic za potężna. Wiec musiały się zadowolić sercem Grtel. Matka Hansa i Gretel została spalona na stosie a ojciec powieszony. Złe czarownice musiały czekać do kolejnej krwawej pełni. Czarownice porwały Gretel. Hans dzięki pomocy Miny, która okazała się dobra czarownicą zabija większość uczestniczek sabatu. Edward-troll ratuje Gretel. Mina zostaje zabity przez Muriel (zła czarownica). Ostatecznie zabijają Muriel w starym domku ze słodyczy. Wyruszaja dalej, by polować na czarownice wraz z Benem i Edwardem…KONIEC

Zemsta nie zmienia przeszłości. Nie przywróci nam rodziców, ale poprawia samopoczucie. Znamy prawdę, wiemy kim jesteśmy, tak jak i oni znają naszą historię, naszą moc. Do czego jesteśmy zdolni. Powinni się nas bać. Całej ekipy. Teraz już wiemy, że na świecie są dobre czarownice, ale jeśli praktykujesz czarną magię, miej się na baczności, bo idziemy po ciebie. Nie ukryjesz się przed nami. Weźmiemy cię żywą lub martwa. JA obstawiam, że martwa.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz