sobota, 28 stycznia 2012

Oldboy – kto i dlaczego zamknął mnie na 15 lat?

  • Nie widziałaś Oldboy`a? Świetny film, musisz go sobie koniecznie obejrzeć.
  • Tam, jak się biją, to widać jak bohater zwija się z bólu.
  • Słyszałaś, że Amerykanie mają nakręcić swoją wersję?

Dae-su zwyczajny mężczyzna, ojciec, mąż. Pewnego dnia pijany został odebrany przez przyjaciela z posterunku policji. Rozmawiał w budce telefonicznej. Składał życzenia urodzinowe córce. Potem zniknął. Obudził się w zamkniętym pokoju. Nie wiedział za co i na jak długo został uwięziony. 15 lat wyizolowania, oglądania telewizji i zastanawiania się: za co i kto? Zrobił listę ludzi, którym mógł się narazić. Zaczął przebijać się przez ścianę, aby się uwolnić.
Pewnego dnia po 15 latach został wypuszczony…
Śmiej się, a cały świat będzie śmiał się z tobą. Zapłacz, a będziesz płakał w samotności.


Mrówki żyją tylko gromadnie. Może dlatego myśli o nich dręczą osoby samotne?

Ziarnko piasku czy kamień, tak samo idą na dno.

Czy jest hrabia Monte Christo?
Jak ci idzie Dae-su w większym więzieniu?
Kim jesteś?
Jestem księciem w wysokiej wieży.

Jak gazela wyrwij się z ręki, jak ptaszek spod trzasku ptasznika. Uwolnij się..

To jest gra. Najpierw kto, potem dlaczego. Podnoszę poprzeczkę. Masz 5 dni. Jak ci się uda zabiję siebie a nie Mido. Zgadza się Mido, będę zabijał po kolei każdą kobietę, którą kochasz póki ci się nie uda.

Stworzyłem silnego potwora.
Jak mnie udusisz nie dowiesz się po co to wszystko i 15 lat zastanawiania się na marne.

Czy tylko zemsta, czy tylko odkrycie prawdy?
Zemsta to najlepszy lek dla skrzywdzonego człowieka. Stracone 15 lat życia. Możesz o tym zapomnieć? Tak wiec zemsta posłuży twemu zdrowiu.


To był mój film z serii: muszę obejrzeć. Jeśli kilka osób ci nie raz, nie dwa mówi, że koniecznie jakiś film obejrzeć musisz, to nadchodzi taki dzień (albo i złożyć się muszą dwa dni wolnego pod rząd, by włączyć w końcu taki film, kiedy już obejrzysz najnowszą komercyjną papkę) i oglądasz. Za Oldboy`a zabrałam się też ponieważ skoro powstanie amerykańska wersja, to warto jednak znać oryginał. Nie oglądam zbyt wiele kina azjatyckiego. Jeśli już, to głownie kino Chińskie (Hero, Przyczajony Tygrys ukryty smok, Zakazane Królestwo, Trzy królestwa, Siedem mieczy itd.). Oldboy to film Koreański wyreżyserowany przez Chan-wook Parka (Twórca tzw. trylogii zemsty: Oldbo`y, Pan Zemsta, Pani Zemsta. Pozostałe części trylogii już mam dodane na listę: do obejrzenia). Wiedziałam, że to nie będzie łatwe, raczej specyficzne. Zobaczyłam film, który ma świetny scenariusz. Rzadko po obejrzeniu ledwie  20 minut danej produkcji nabieram przekonania, że to będzie dobry film. W tym przypadku tak było. Elementy łamigłówki w Oldboy`u idealnie poskładały się w dramatycznym zakończeniu. Muzyka, dialogi, świetny scenariusz!
Polecam (choć film nie dla wszystkich) 8/10!

SPOILER-ZAKOŃCZENIE
Okazuje się, że powodem uwięzienia Dae-Su była krzywda jaka wyrządził innemu chłopcu w szkole  Puścił plotkę na temat dziewczyny w szkole, która w skutek tych plotek się zabiła. Po latach brat dziewczyny się zemścił w bardzo okrutny sposób. Mido okazała się być córką Dae- Su. Jego oprawca wyznaje mu to na końcu, oraz dlaczego się tak na nim zemścił (zgotował mu podobny los, do tego jaki łączył oprawcę z jego siostrą). Dae-Su i Midori byli poddani hipnozie, by się ze sobą spotkali i nawiązali "znajomość"). Oprawca po wyznaniu prawdy Dae-Sou strzela sobie w głowę, Dae-Sou obcina sobie język  żeby prawda nie została wyjawiona MIdo. Pytaniem nie było dlaczego Dae-Sou był uwięziony przez tyle lat, pytanie powinno było brzmieć  dlaczego po własnie tylu latach został wypuszczony...by mogła wypełnić się okrutna zemsta.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz