sobota, 9 maja 2015

Avengers: Czas Ultrona – superbohaterowie do dziewiątej potęgi, czyli co trzeba wiedzieć i obejrzeć przed seansem nowych Avengersów

Jeden z najbardziej oczekiwanych filmów roku: Avengersi powrócili na ekrany kin. Przez ostatnie lata mogliśmy oglądać indywidualne poczynania naszych bohaterów, które składają się wspólną całość, a dla najbardziej uważnych widzów we wszystkich produkcjach roi się od smaczków (Easter Eggs) i nawiązań do komiksów.


Na szczęście w przeciwieństwie do serii o X-Manach kolejność filmów oglądania tutaj jest prostsza (należy serię oglądać chronologicznie wg kolejności pojawiania się filmów w kinach, nie mamy tu jeszcze do czynienia z retrospekcjami). Nie sposób wymienić tu wszystkich tropów związanych z uniwersum, które sceny są z których komiksów i jak się to wszystko wiąże o tym trzeba pamiętać przed obejrzeniem Avengersów: Czas Ultrona:

 • Iron Man
 • Iron Man 2
 • Thor  - ważna postać Loki`ego i jego Berła. Scena po napisach z Nickiem Furym zapowiadająca wydarzenia z Capitana Ameryki.
 • Capitan Ameryka: Pierwsze starcie -  motyw kostki przeznaczenia
 • Avengers – film łączący postaci Iron Mana, Thora i Capitana Ameryki oraz czarnej wdowy z filmów o Iron Manie i Sokolego Oka i Agenta Coulsona z filmu o Thorze. Thor zabiera kostkę ale berło Loki`ego pozostaje na ziemi. Tu istotna jest scena po napisach pokazująca po raz pierwszy Thanosa.
 • Jako uzupełnienie można obejrzeć również oba filmy o Hulku, choć nie ma tu jedności postaci Hulka (w Avengersach zadebiutował Mark Ruffalo jako Bruce Banner, a we wcześniejszych filmach o Hulku był to Norton i Eric Bana). Jednak w scenie po napisach z Hulka pojawia się Tony Stark. T
 • Iron Man 3  - Na początku bardzo duże nawiązanie do Avengersów, kiedy Tony zmaga się ze wspomnieniami i przeżywa swoista traumę.
 • Thor: Mroczny świat.  Ważna scena po napisach z kolekcjonerem, gdzie Asgardczycy oddają mu kostkę.
 • Capitan America: Zimowy Żołnierz. Upadek Shield, odsunięcie się Fury`ego, scena po napisach pokazująca bliźniaki, które pojawią się w Avengersach: Czas Ultrona i Berło Loki`ego będące w posiadaniu Hydry.
 • Marvles Agents of Shield (serial) - Sezon Pierwszy jest uzupełnieniem wydarzeń z Zimowego Żołnierza. Pokazane są wydarzenia przed i po upadku Tarczy oraz co się stało z agentem Coulsonem (Zabity przez Loki`ego w Avengersach). Wprowadzenie Asgardczyków (Lady Sif z Thora dwukrotnie pojawia się na Ziemi) oraz ponownie powrotem w drugim sezonie do motywu Berła Lookiego, Tesseracku, oraz postaci Struckera i jednego z przywódców Hydry jak i wspomnienie Kree (patrz Strażnicy galaktyki).
 • Strażnicy galaktyki - Postać Thanosa, postać Kolekcjonera z Thora i kamienie (pojawiające się wszędzie) kolejny Infinity Gem z rękawicy Thanosa. Postać Ronana, który jest przedstawicielem Kree.

Marvel stworzył genialne uniwersum, w którym wszystko się łączy. Największa siła jednak tkwi w grupie. To oglądanie wszystkich Avengersów razem, tworzy znakomita mieszankę. W nowym filmie widzimy nie tylko głównych bohaterów ale i większość postaci „drugoplanowych” (War Mashine z Iron Mana, Sam Wilson z drugiej części Capitana Ameryki, Profesor Selvig z Thora, bliźniaki ze sceny po napisach z Capitana, Maria Hill z Iron Mana i Agentów T.A.R.C.Z.Y) i oczywiście Nick Fury (pojawia się w większości filmów).

Powtórzono elementy z części pierwszej które sprawiły, że produkcja odniosła ogromny sukces. Mamy sceny walki pomiędzy Avengersami (Tu świetna sekwencja walki Iron Mana z Hulkiem), żarty Tony`ego skontrastowane z poważnym Capitanem Ameryką (Watch your language! Kultura!), Rozbudowanie postaci czarnej Wdowy (wspomnienia z etapu szkolenia) i Sokolego Oka (niespodzianka dotycząca prywatnego życia). Jest świetna scena po imprezie gdzie wszyscy próbują podnieść młot Thora (ale są niegodni!) [nawiązanie do któregoś z komiksów]. Tony i Thor „przechwalają się swoimi dziewczynami”(choć niestety ani Pipper ani Jane się nie pojawiają). Jak zwykle znalazła się rólka dla Stana Lee (Tym razem na imprezie u Tony`ego wypija napój z ze specjalnym dodatkiem eliksiru Thora).
Do tego w jednym filmie udało się Marvelowi zmieścić mnóstwo akcji w postaci ataku na twierdzę, pościgu i ponowie pokazano świetną finałową sekwencję walki.

Postać głównego „złego” tym razem może nie jest tak charyzmatyczna jak w przypadku Loki`ego, choć trzeba przyznać, że i Ultron ma swój urok (Dowcip po Tatusu Tonym). Pojawia się (jeszcze jeden!) nowy bohater Vision [tu ponownie postać z komiksów]. (Dobra scena jak sobie po „przebudzeniu” dorabia pelerynę widząc tę u Thora i gdy bierze młot!) i nawet zmieszczono watek romansowy (choć można było to pominąć). 

Bardzo mocne 8/10! (bo nie jest to tak wielkim „odkryciem” jak pierwsza odsłona). Pozycja obowiązkowa.

SPOILER- ZAKOŃCZENIE
Podczas „transferowania” danych do ciała tworzonego przez Ultrona Wanda Maximoff mogąc już czytać w jego "umyśle" widzi plan Ultrona (zniszczenie ludzkości). Wanda i jej brat dołączają do Avengersów by go powstrzymać. Avengersi przejmują ciało tworzone przez Ultrona. Tony transferuje Jarvesa do tego ciała i powstaje Visteon. Wszyscy bohaterowie zjednoczeni w finałowej scenie walczą z Ultronem i armią jego robotów. Podczas ewakuacji miasta do akcji wkracza T.A.R.C.Z.A (ważne w kontekście serialu, był to tajny projekt agenta Coulsona). W walce ginie Pierto Maximoff (Quicksilver). Ultron zostaje pokonany (ostatecznie ostatniego robota niszczy Vision). Hulk odlatuje jednym z samolotów i się ukrywa. Tony odjeżdża swoim samochodem. Thor wraca do Asgardu. Capitan Ameryka i Czarna wdowa rozpoczynają treningi nowej drużyny (Nowi Avngersi, czekają na nich War Mashine, Falcon, Scarlet Witch). 
KONIEC

SCENA PO NAPISACH:
Pojawia się Thanos mówiąc, że pora wziąć sprawy we własne ręce i zakłada rękawicę z miejscem na 6 kamieni nieskończoności (Infiniti Gems).


13 komentarzy :

 1. Joanno bardzo fajnie, że wypisałaś te tropy w różnych częściach. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to nie wszystkie, można by pisać i pisać, ale wymagałoby to odświeżenia sobie wszystkich filmów w maratonie.

   Usuń
 2. Hej:) Mam pytanie:o co chodzi z tą rękawicą co ją Thanos zakłada w scenie po napisach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To rękawica stworzona do przechowywania sześciu kamieni nieskończoności (Infiniti gems). Połączone moce wszystkich kamieni posiadacz rękawicy będzie niezniszczalny/ mógł robić co tylko chce/ panować nad światem itp (najprościej ujmując potężna broń). Na razie pojawił się kamień - Tesserack (Motyw w Kapitanie Ameryce i pierwszych Avengersach) fioletowy kamień w Strażnikach Galaktyki i w drugich Avengersach żółty kamień.

   Usuń
  2. Jeżeli w drugich Avengersach pojawił się żółty kamień (jeszcze nie oglądałem), to jest już ich pięć : żółty, tesserack, fioletowy ze Strażników, ten przekazany Kolekcjonerowi przez Asgardczyków w końcówce Thora 2 i ten we włóczni Lokiego u Hydry. Szósty powinien być (według komiksów) u Doctora Strange.

   Usuń
  3. Ten żółty był w Berle Loki`ego a kolekcjonerowi przekazali Tesserack czyli dalej trzy ;-)

   Usuń
  4. Nie oglądałem Czasu Ultrona, więc nie wypowiadam się o żółtym (choć w berle Lokiego miał inny kolor). Ale Asgardczycy nie dali Kolekcjonerowi tesseracka. Przy przekazaniu Kolekcjoner pyta, czemu nie ukryją go w skarbcu, na co dostaje odpowiedź, że w Asgardzie jest już tesserack i lepiej nie przechowywać ich tak blisko siebie. Poza tym tesserack jest niebieski, a ten przekazywany świeci z pojemnika na czerwono.

   Usuń
  5. hmm no to muszę sobie odświeżyć Thora :D. Czyli mamy 4 kamienie, dwa pozostały, to jeszcze sporo filmów przed nami ^_^

   Usuń
 3. Hej.Wiecie może o co chodzi z tą rękawicą, co Thanos założył.Podobno drugą jest w Asgardzie, tylko do czego one służą?

  OdpowiedzUsuń
 4. OGLADAJCIE AVENGERS- CZAS ULTRONA TYLKO TU - DOSTEPNY W NAJLEPSZEJ JAKOSCI www.avengershd.esite.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. http://uvy3.pl/r/9KGavengers-czas-ultrona-napisy-pl
  Napisy Pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Kurcze.. przeglądam, przeglądam i bardzo fajny blog. c:
  A co do Avengers; Rzeczywiście, gdy się to wszystko zbierze do kupy i uporządkuje to wychodzi naprawdę wspaniałe uniwersum.. dopiero teraz to do mnie dotarło. :D No i teraz, nie każdy bez dobrego przygotowania da radę zrozumieć więcej z filmu poza śmiesznymi tekstami i momentami akcji. Cóż, główka pracuje.. Jak ktoś jest fanoholikiem Marvela, to dla niego taki film to czysta przyjemność. Chybabym to zaliczyła do serialu z 2-godzinnymi epizodami.. uwielbiam takie. |D

  Sam film bardzo mi się podobał i oczywiście polecam gorąco tym którzy go jeszcze nie oglądali.
  Rozbroiło mnie stworzenie samego Vision'a chociaż dla mnie wciąż będzie J.A.R.V.I.S.'em.. Szczerze, myślałam, że będzie jedna z kolejnych nudnych historii jak to bywa w sequelach, a jednak film wciągnął i zaskoczył. Oby tak dalej. c:

  OdpowiedzUsuń
 7. http://uvy3.pl/r/c6Yavengers

  OdpowiedzUsuń