wtorek, 3 lipca 2012

Podróż na tajemniczą wyspę – ABC kina przygodowego


Urokiem filmów takich jak Podróż na tajemniczą wyspę jest ich niesamowicie przejrzystą realizacja schematu gatunkowego. Punkt po punkcie realizują wszystkie elementy składające się na standardową fabułę. Ten film familijny to idealna realizacja gatunku kina przygodowego/powieści przygodowej o zaginionym skarbie/lądzie.

 1. Niepokorny bohater spragniony przygód.

Sean Anderson jest zbuntowanym nastolatkiem niezadowolonym z faktu przeprowadzki do nowego miasta, nie przepada za swoim ojczymem.

 1. W ręce bohatera musi trafić mapa, dziennik, list, które skłonią go do wyruszenia w podróż.

Sean odebrał przekaz radiowy, który był zakodowany. W domu próbuje go rozszyfrować.

 1. Bohater musi mieć drużynę, która będzie mu pomagać w przezwyciężaniu trudności, które czekają go na wyprawie.

Ojczym Seana Hank służył w marynarce, aby zacieśnić nieco więzy między nim a Seanem chce mu pomóc w rozszyfrowaniu kodu. Przekaz radiowy zawierał wskazówki dotyczące trzech powieści (Podróże Guliwera Jonathana Swifta, Wyspa skarbów Roberta Louisa Stevensona i Podróż na tajemniczą wyspę Juliusza Verne`a). Sean oczywiście bez trudu rozszyfrował wskazówki i tak się składało, że miał w domu te trzy książki (w jego rodzinie wszyscy interesowali się powieściami Verne`a, byli vernistami). Wszystkie zawierały mapy opisywanych wysp. Co jeśli chodzi o jedna wyspę? Wystarczyło pod światło nałożyć trzy mapki i otrzymali jedną wyspę ze współrzędnymi ( tak się składa, że Hank jest kryptologiem).

 1. Bohater musi wyruszyć w podróż by ratować zaginionego  krewnego.

Przekaz radiowy musiał wysłać dziadek Seana, od dawna się nie odzywał, był zapalonym podróżnikiem. Sean chce go ratować. Hank nie bardzo wierzy w to, ze to mapa prowadząca na zaginioną wyspę, ale wyrusza w podróż z Seanem by zbliżyć się do pasierba.

 1. Drużyna odkrywców powinna składać się z podróżnika, który potrafi rozszyfrowywać wskazówki, mięśniaka do obrony, ciamajdę, która będzie ich wprowadzała w kłopoty i piękną kobietę, którą trzeba będzie ratować.

Sean i Hank wynajmują helikopter żeby dostać się na wyspę. Nikt nie chciał ich tam zawieść oprócz Gabato i jego córki Kailani.

 1. Bohaterowie muszą dostać się na wyspę w skutek katastrofy i nie mieć możliwości powrotu.

Helikopter się rozbija, nic nikomu się nie stało, znajdują się na wyspie.

 1. Bohaterowie eksplorują wyspę, unikając niebezpieczeństw

Muszą zmierzyć się z ogromną jaszczurką.

 1. Odnajdują zaginionego krewnego

Dziadek się znajduje. Urządził się na wyspie, ma domek na drzewie, radio, z którego nadać sygnał można dopiero po upływie dwóch tygodni kiedy satelity będą odpowiednio ustawione..

 1. Nie mogą zostać na wyspie, musi istnieć presja czasu determinująca ich do przemieszczania się i eksplorowania wyspy.

Tak się składa, że wyspa się zapada a dziadek źle wyliczył tępo zatapiania i mają niecały dzień, żeby uciec z wyspy.

 1. Kolejne przygody, poszukiwanie wyjścia, ktoś powinien zostać ranny.

Loty na ogromnych pszczołach, znalezienie dziennika kapitana Nemo, poszukiwania Nautilusa. Przy okazji wszyscy wykazują się bohaterstwem.

 1. Szczęśliwy powrót do domu


Podróż na tajemniczą wyspę ogląda się bardzo przyjemnie. Wyspa jest kolorowa (grafika komputerowa na wysokim poziomie), ogromne pszczoły, małe słonie, kolorowe ptaki, piękna rafa koralowa. Fabuła nie była zbyt zaskakująca, momentami bardzo naiwna (po katastrofie znajdują się na wyspie. Nikt nie panikuje, rozpacza, ze spokojem postanawiają poszukać pożywienia, chłopak chce eksplorować niebezpieczną wyspę, reszta się zgadza).To zlepek znanych wątków przygodowych (Kapitan Nemo, Atlandyta, wulkan na środku wyspy) ale ogłada się bardzo przyjemnie dzięki zabawnym pociesznym dialogom i banalnym sentencjom.

Królowa Izabela nie zabrała się z Kolumbem

Wolałbym płynąc  Tytanic`iem

- Co to było?
- To koszmarne jaskiniowe dźwięki idź dalej, idź.


Tam gdzie jest problem jest i rozwiązanie.


- Zejdź
- A dlaczego?
- Ponieważ ubezpieczenie nie pokrywa upadku z pszczoły.Lekka rozrywka na wieczór 6/10.


SPOILER-ZAKOŃCZENIE
Udaje im się wydostać z wyspy na pokładzie łodzi Kapitana Nemo, sześć miesięcy później Gabato ma swoją własna firme, Córka poszła na studia, tak się składa w mieście Seana gdzie się z nim spotyka. Dziadzio wraca z nowej przygody i na urodziny Seana daje mu „Z ziemi na księżyc” Verne`a.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz