piątek, 16 listopada 2012

Jak poślubić milionera - kto miałby tego nie wiedzieć lepiej niż Marylin?


Ostatnio mało piszę, ponieważ jak już mam czas to sobie robię seanse głównie z nadrabianiem tzw. klasyki. Ostatnio obejrzałam Zabawną buzię z Audrey Hepburn (8/10),  Pół żartem pół serio (7/10), Słomianego wdowca (7/10) z Marylin Monroe i dziś obejrzałam kolejny film z tą ikoną kina: Jak poślubić milionera (1953).


Trzy modelki wynajmują mieszkanie i postanawiają wyjść za milionera, no przynajmniej jedna z nich. Mają plan. Wynajmują ładne mieszkanie w odpowiedniej dzielnicy. Dwie tlenione blondynki: 

  • Loco (Betty Grable), która potrafi wrócić do domu z torbą pełną zakupów (choć miała tylko 25 centów) dzięki uprzejmości poznanego Pana; 
  • Pola (Marylin Monroe), która jest praktycznie ślepa i bez okularów wpada na ściany, nie rozpoznaje ludzi i się przewraca, ale nie nosi okularów
  • i szatynka lub brunetka (film czarno-biały)  Schatze (Lauren Bacall – żona Humphrey Bogart`a! Jedyna, która grywa do dziś, min. „Dogville”), która ma słabość do chłopców ze stacji benzynowych. Została już raz zraniona i tym razem wyjdzie za bogatego dżentelmena! Z tej trójki to Shatze jest najbardziej przedsiębiorczą osobą i to ona gdy trzeba sprzedaje kolejne sprzęty z domu i jest najbardziej zasadnicza w kwestii nie poddawania się porywom serca.

Oto kilka podstawowych zasad płynach z tegoż filmu, jeśli ktoś ciekaw, jak poślubić milionera:

  1. Trzeba mieć plan.
  2. Myśleć głową nie sercem.
  3. Zrobić wywiad, kto i ile ma pieniędzy. (Wyszłabym za Rockerfellera…bogatego maharadżę, Pana Caddillac. - Nie ma takiego, sprawdziłam.).
  4. Milionera można poznać przy stoisku z futrami.(Nie w sklepie mięsnym czy barze z hamburgerami!).
  5. Potrzeba tylko jednego. To piękno zasadzki na niedźwiedzia. Nie trzeba złapać całego stada. Tylko jednego grubego.
  6. Nie musi być młody. (Nie sądzisz, że jest stary? - Dorośnij trochę. Bogaci nigdy nie są starzy).
  7. Nie możesz nosić okularów (-Wiesz co mówią o dziewczynach, które noszą okulary – O czym ty mówisz? - Mężczyźni nie interesują się dziewczynami w okularach. - Załóż okulary. - Nie wyglądam jak stara panna?).

Tak na serio, oczywiście to wszystko jak się w finale filmu okazuje to nieprawda. Szczerze? Milionera można znaleźć gdy się go nie szuka.  Po 15 minutach widziałam, że to będzie bardzo dobre, wiedziałam też jak się film najprawdopodobniej skończy (i się nie myliłam). Urok filmów z lat `50 polega na ich prostocie. Bohaterki są naiwnie głupiutkie [Przynajmniej postaci Loco, która słysząc że nowo poznany pan jest strażnikiem (leśnym) myśli, że jest z Teksasu i Poli, która  nie nosi okularów i nawet wsiada do niewłaściwego samolotu, nie wspominając o pytaniu się koleżanek, czy dżentelmen z którym przyszła do restauracji jest przystojny, ponieważ sama tego nie widzi], a mężczyźni ulęgają ich urokowi. Należy jednak pamiętać, że to co widziałam, ten sam schemat w wielu, wielu innych filmach, w których bohaterki sobie obiecują, że wyjdą za bogaczy, że nie poddadzą się porywom serca…powstały później od tego filmu (Przysłowiowe: pamiętaj co było pierwsze). Bawiłam się dobrze oglądając uroczą Marylin, ładne krajobrazy i AH! te stroje (Kiedyś to kobiety miały stylowe kostiumy. Scena robienia zakupów: modelki specjalnie przymierzają ubrania przechadzają się przed potencjalnym kupcem a dżentelmen ze swą wybranką podziwiając ubrania mógł decydować, który strój chce kupić namyśl przychodzi mi Zawrót Głowy Hitchcocka a i w scenie zakupów z Pretty Woman można by się doszukiwać podobieństw). 8/10 na razie ten film z Marylin podobał mi się najbardziej.


SPOILER ZAKOŃCZENIE
Loco wychodzi za leśniczego, Miliarder, który przez cały czas nie chciał być z nią widziany został przyłapany, ponieważ przejechał bramkę autostrady jako klient 50 – milionowy i zrobiono im mnóstwo zdjęć do prasy. Pola wsiada do złego samolotu, w którym poznaje Freddiego Denmark, właściciela ich mieszkania, który musiał się ukrywać za rzekome oszustwo podatkowe. W samolocie Freddi przekonuje ją by założyła okulary, ponieważ on również jest praktycznie ślepy i nosi okulary odkąd przywitał się kiedyś ze swoimi trzema wierzycielami. Pola wychodzi za Freddiego. Dżentelmen Sathze ją zostawia dla jej dobra, ponieważ jest dla niej za stary. Shatze spotyka się z Tomem Brookmanem, ponieważ ciągle do niej dzwoni, a ona za każdym razem mówi mu, że to ostatni raz, ponieważ jest on biednym pracownikiem stacji benzynowej. Spotykają się ciągle, ponieważ Tom dzwoni.  Bogaty stary dżentelmen jednak wraca. Sathze postanawia za niego wyjść. W dniu ślubu jednak Sathze nie może tego zrobić i przyznaje się niedoszłemu mężowi, że kocha innego. Sathze wychodzi za Brookmana myśląc, że jest biedny. Trzy młode pary siedzą w barze i się śmieją, że wszyscy są biedni. Żartują ile który z Panów ma pieniędzy. Leśniczy miał kilka dolarów, uciekinier niewiele więcej, a Tom wymienia i wymienia jakie to posiadłości i firmy posiada. Wszyscy się śmieją myśląc, że żartuje… Gdy przychodzi do płacenia rachunku Brookman wyciąga ogromny plik pieniędzy by zapłacić za Hamburgery. Trzy modelki mdleją i spadają z krzeseł KONIEC.


Ps. Jakby ktoś miał wątpliwości: to mężczyźni w okularach dla odmiany są bardzo, bardzo pociągający,  jak to zwierza się Marylin w Pół żartem pół serio.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz