środa, 31 października 2012

Uwodziciel – Pattinson paryskim uwodzicielem końca XIX wieku?


Bel Ami to powieść Guy`a de Maupassanta, XIX wiecznego francuskiego pisarza, którego głównie kojarzyłam nie z powieści Bel Ami (w dosłowym tłumaczeniu z franc. piękny/przystojny przyjaciel) a z nowelą Baryłeczka. Jeśli sam autor powieści na podstawie której powstał filmow nie miałaby mi wystarczyć, to nadmienić jeszcze muszę, że w filmie tym główną rolę gra Robert Patitnson. Już przy okazji Wody dla słoni wspominałam, że Pattinson przestaje dla mnie być wyłącznie Edwardem ze Zmierzchu i ja temu aktorowi wciąż przyznaję kredyt zaufania, (mam nadzieję, że w Cosmopolis, które planuję obejrzeć w przyszłym tygodniu mnie nie zawiedzie). [Kristen Stewart definitywnie przekreśliłam po obejrzeniu Królewny Śnieżki i łowcy]. Ponadto w Uwodzicielu gra Uma Thurman i Christina Ricci (dawno jej w niczym nie widziałam, dobrze było ja znowu zobaczyć) i jest to film kostiumowy, co czyni go od razu pozycją obowiązkową na mojej liście filmów do obejrzenia.

Francja, Paryż 1890 rok, młody żołnierz przybywa do Paryż szukać szczęścia, łatwych pieniędzy i pozycji. Georges Duroy jednak nie miał zamiaru zdobywać pozycji ciężką pracą, wkradł się na salony przez łóżka żon wpływowych ludzi., ponieważ „najważniejszymi ludźmi w Paryżu nie są mężczyźni, tylko ich żony(…) Jedno jej dobre słowo sprawi więcej niż 10 lat spłaszczenia się przed nim”.

To film ”spokojny”, niespiesznie śledzimy kolejne poczynania przebojowego młodzieńca, który potrafił zjednywać sobie przychylność kobiet. Jak zwykle Uma Thurman mnie nie zawiodła (silna manipulująca mężczyznami kobieta), Chrictinia Ricci wydaje się nie starzeć (wciąż ma niewinne urocze spojrzenie), a oglądając Pattinsona nie mogłam oprzeć się myśli, że im starszy się staje, tym mniej atrakcyjny (Niestety, podobne wrażenie miałam w przypadku biednego Daniela Radciffe`a, na którego patrzyliśmy jak dorastał. Uroczym był chłopcem do Więźnia Azkabanu a potem to już była równia pochyła i mam wrażenie, że taki też los czeka Pattinsona). Innymi słowy moim zdaniem nie powinien wybierać roli amantów, ponieważ w Uwodzicielu nie mogłam pojąć co widzą w nim te wszystkie ulegające mu kobiety. Fabuła w Bel Ami wydaje mi się nieco uproszczona, kilka wątków jest zarysowanych zbyt pobieżnie jak sądzę w porównaniu do książki (nie czytałam, nie ma porównania, jedynie się domyślam). Film poza romansami sygnalizuje wątki polityczne i problemy społeczne, które jednak były zbyt nikle zaprezentowane w przeciwieństwie do łóżkowych scen, które zdominowały film w pierwszej połowie.
Film niezły,  niewiele kręci się kina kostiumowego, więc jako że jest go mało a film jednak dobrze się oglądało 6/10. Dla fanów kina kostiumowego.

SPOILER ZAKOŃCZENIE
Miał romans ze wszystkimi poznanymi na początku kobietami. Ożenił się z postacią grana przez Umę, potem się z nią rozwiódł, na koniec ożenił się dla pieniędzy z córką jednej z kobiet.

wtorek, 30 października 2012

Film na Halloween poproszę



Zbliża się początek listopada. W amerykańskiej pop kulturze oznacza to jedno: trzeba przygotować się na Halloween! W świecie kinomanów pora w tym oto momencie roku zrobić sobie maraton horrorów. Jak zrobiłam to już na Walentynki i święta Bożego Narodzenia zeszłego roku, tym razem prezentuję zestawienie horrorów. O ile jednak w świecie komedii romantycznych i świątecznych klimatów nie było konieczne wyróżnianie "podgatunków" w moim zestawieniu, tak w tym przypadku pozwalam sobie na wprowadzenie podklas. Horror, horrorowi nierówny i jednych przerażają ciemne szafy i szmery za szybą, inni wolą patrzeć jak grupa amerykańskich nastolatków jest wyżynana przez mutanty a jeszcze inni chcą filmu o duchach, wampirach lub wilkołakach. Ponadto horrory to gatunek, który może pochwalić się ogromnym prawdopodobieństwem powstania sequelu, jeśli film odniesie sukces (co jest trudne w przypadku komedii romantycznych, ponieważ nasi bohaterowie żyją długo i szczęśliwie i nie ma czego dalej opowiadać, a w filmach świątecznych pokazuje nam się problemy Bożonarodzeniowe z jednego roku) dlatego też zacznę od przedstawienia horrorowych serii, które dorobiły się co najmniej części trzech, potem, podgatunki.

[post zaktualizowany 30.10.2014]
[post zaktualizowany 30.10.2015]

Serie

Paranormal Activity

Na DVD dostępne są trzy części tej serii, czwarta właśnie wchodzi na ekrany kin. To jeden z tych horrorów, w których od widza nie wymaga się tzw. zawieszenia niewiary. W tego typu horrorach próbuje się nam wmówić: słuchajcie - to się zdarzyło na prawdę i na dowód prawdziwości tych zdarzeń pokazujemy wam zapisy z kamer. To paradokument niczym sławne Blair Witch Projekt. Osobiście nie przepadam za tego typu stylistyką. Ja lubię ładne szerokie ujęcia, porządne efekty specjalne, ale ponoć na tej serii na prawdę można się bać.




Oszukać przeznaczenie

Seria, która dorobiła się pięciu części i jej schemat przy okazji recenzji Oszukać przeznaczenie 5 poniekąd zrekonstruowałam. Właściwie można to kręcić dopóki dopóty znajdą się chętni by to oglądać, ponieważ schemat jest bardzo prosty "do wypełnienia". Dla tych, którzy nie są pewni jaka katastrofa była punktem wyjścia w poszczególnych częściach przypominam:

cz. 1. Katastrofa samolotu
cz. 2. Katastrofa na autostradzie
cz. 3. Katastrofa w wesołym miasteczku
cz. 4. Katastrofa na torze wyścigowym
cz. 5. Katastrofa na moście

Widziałam wszystkie, ale ja to uwielbiam schematy.




Hostel

Seria Hostel uczy, że niebezpiecznie jest wyjeżdżać na wakacje do krajów Europy wschodniej. Bogaci zabijają naiwne nastolatki dla zabawy...Co dziwne, w tym przypadku bardziej chyba podobała mi się cześć druga, trójka była już wtórna. W drugiej części podobał mi się motyw, gdy to ofiara staje się w pewnym momencie katem (patrz Zaraz wracam z Kim Basinger).




Krzyk

Powstały cztery części, najnowsza jest jeszcze całkiem świeża (Krzyk 4 2011) i to przy okazji, czwórki obejrzałam w serii wcześniejsze filmy. W małym miasteczku ktoś bez powodu zabija nastolatki, przyjaciół Sidney Prescott. Kto okaże się mordercą? W czwórce seria już przysłowiowo zjada własny ogon, polecam mini zestawienie zasad rządzących tym światem.





Piła

Chyba jeden z nowszych rekordzistów w liczbie powstałych sequeli. Piła aktualnie ma części 7! Jedynkę wypada znać (w kilku innych produkcjach, parodiach pojawiają się nawiązania do sceny z obcinaniem nogi). Serię tę oglądałam "w ciągu", kolejne części jedna za drugą. Miałam to "szczęście" że kolejne filmy były już nakręcone, ponieważ filmy te mają tendencję do "urywania się" i kolejne części płynnie kontynuują scenę od momentu, na której skończyła się część poprzednia. W serii tej niesamowita jest wyobraźnia scenarzystów i zdolność do rozwijania mini wątków, sprawiania, że pozornie nieistotna postać z pierwszej, czy drugiej części okazuje się potem niezwykle ważnym pionkiem w grze. MINI SPOILER: z tego co pamiętam Jigsaw umiera w trzeciej części a jego widmo i akcje są wciąż żywe jeszcze w kolejnych kilku następujących filmach. Można się spierać czy pułapki były ciekawe itd. ale fascynujący w tej serii jest powrót "umarłych" bohaterów.





REC

Generalnie nie jestem zwolenniczką techniki kamery z pierwszej reki, rozmazanego ekranu, kręcenia butów i podłogi. Rec jednak wypada znać. Seria kina hiszpańskiego, amerykanie zrobili swoją i nazywa się to Kwarantanna. Rec 1 dobry, dwójka słabsza, trójka złamała kanon i stała się "zwykłym filmem o zombie" (jest to komedio-horror ,fani serii wielce rozczarowani).
W listopadzie 2014 roku pojawiła się czwarta część REC (tym razem akcja się rozgrywa na łodzi) Zrezygnowano znowu po części z kamery z ręki. Nie tak dobre jak weselna rzeź (częśc 3) ale dalej niezłe kino i dobre zakończenie.






Resident Evil

Seria powstała na podstawie gier komputerowych (ktoś jeszcze o tym pamięta?), a właściwie cześć pierwsza i druga (w miarę wiernie fabularnie oddają dwie części gry), potem scenarzyści puścili wodze fantazji opierając się na uniwersum z pierwszych filmów i zrobiła się z tego jatka o zombie i niepokonanej Alice (Mila Jovovich). 4 dostępne części na DVD, najnowsza była we wrześniu w kinach plus filmy animowane.





Underworld

Seria o wampirach, które żyją we współczesnym świecie. Składa się z 4 części filmu, z czego cześć chronologicznie trzecia jest prequelem (pokazuje wydarzenia sprzed części pierwszej). Dla porządku teoretycznie można oglądać : Underwold: Bunt Lycanów (2009), potem Underwold (2003), Underwold Evolution (2006), Underwold: Przebudzenie (2012). Właściwie wszystkie części dobrze się oglądało, ale jak to bywa, wadą najnowszej części po pierwsze jest brak jednego z głównych bohaterów (Michael Corvin), [scenarzyści usiłowali jakoś z tego wybrnąć] i nikt tak na prawdę nie lubi nagłych przeskoków w czasie, które są średnio umotywowane...




Droga bez powrotu

Ten film dla odmiany uczy, że lepiej nie zapuszczać się na mało uczęszczane drogi, skróty i lepiej nie być grupą rozbawionych nastolatków, ponieważ może sobie na ciebie urządzić polowanie grupa mutantów w lesie. W tym przypadku znowu cześć czwarta zaczyna zjadać własny ogon, ponieważ pokazują nam "początki" mutantów i łamią schemat osadzając krwawą jatkę głównie w szpitalu na odludziu zamiast w lesie. Aktualnie najnowszym filmem z serii jest Droga bez powrotu część 6: Wrong Turn 6 last Resort.






Tyle w kwestii serii, przytaczam tu te, których najnowsze części są w miarę świeże, ponieważ Wzgórza mają oczy, Koszmar z ulicy wiązów (te stary i ten nowy z 2010), Teksańska masakra piłą mechaniczną, Motel, czy Piątek trzynastego (ten stary i ten nowy z 2009), Koszmar minionego lata to wszyscy widzieli?

Noc oczyszczenia, Noc oczyszczenia. Anarchia



Raz do roku można zabić bezkarnie zabić nielubianego sąsiada, sklepikarza. jest to czystka pozwalająca wyzwolić agresję, by przez kolejny rok panował spokój. Można zamknąć się w strzeżonym domu lub ruszyć na łowy. Ogląda się całkiem dobrze. Część druga tylko powtarza schemat.

Kino europejskie


Dobra, pora na horrory nieco bardziej klimatyczne, gdzie zło czai się w szafie, a straszne są odgłosy drzew skrobiących przypadkowo szybę...


Panie i panowie przedstawiam produkcje hiszpańskie reżyserii, scenariusza lub produkcji Del Toro...

Labirynt Fauna

Świat poznał Del Toro głownie dzięki temu filmowi (no dobra może jeszcze dzięki Hellboy`owi).  Magiczny świat, efekty specjalne i przerażające stwory, które spotyka mała dziewczynka. Krwawe to to nie było, tylko te stwory takie straszne...



Sierociniec


Wielki dom, w którym słychać tajemnie stukoty i chłopiec, który zniknął. Tu przerażająca jest bezsilność bohaterki.

Istota



Naukowcy powinni znać granice, których nie wolno im przekroczyć, a gdy te granice zostają przekroczone, możemy się domyśleć jak musi się to skończyć. W tym filmie intuicyjnie wiemy do czego doprowadzą poczynania naukowca, który eksperymentuje z łączeniem genów ludzkich i zwierzęcych.

Oczy Julii

Ten film warto obejrzeć dla jednej końcowej sceny w domu z nożem przed oczami. Początkowo akcja rozwija się nim bardzo powoli, a cała groza polega na tym, iż bohaterka niezbyt dokładnie widzi po operacji oczu.



Nie bój się ciemności

Duży zabytkowy dom, rodzina, która się do niego wprowadza i coś co czai się w piwnicy...mała dziewczyna coś słyszy, nikt jej nie wierzy. Potworki straszne.



Mama



Całkiem niezły horror. Początek całkiem intrygujący (zdziczałe dziewczynki znalezione w domu w środku lasu).Typowy film o złu, które czai się w domu, a na początku tylko dzieci potrafią je dostrzec. W finale mocno przesadzony.


Inne "klimatyczne horrory"


Szepty

Nowość na DVD. Najciekawsze w tym filmie jest to, ze bohaterka zajmuje się demaskowaniem takich zjawisk jak duchy, do czasu, gdy trafia do internatu dla chłopców, gdzie w tajemniczych okolicznościach doszło do śmierci ucznia. Bardzo dobre zakończenie.




Kobieta w czerni

Daniel Radcliffe (Harry Potter) próbujący swoich sił w innych filmach. Typowy horror w klimatach zamglonej Anglii, wiatru na wrzosowiskach, małej wsi, skromne chatki, ciemny stary dwór i duch, który zabija małe dzieci. Ciekawy, trochę przekombinowany, dziwne zakończenie.



Anioł śmierci


Umowna kontynuacja Kobiety w czerni, która ma niewiele wspólnego z częścią pierwszą. Znowu skrzypiące drzwi i dziwne dźwięki, raczej nudy.

Rogi



Kolejny film z Danielem Radcliffem. Ekranizaacja powieści. nie idealny, ale intrugujący i o dziwo okazuje się, ze z byłego Harrego Pottera jednak jest całkiem dobry aktor. Warto dla samego pomysłu, konstrukcji fabularnej.




Amerykańskie - zestawienie według wątków:


Wampiry


Z wampirów lat dziewięćdziesiątych wypada zapoznać się z Bladem wiecznym łowcą w trzech odsłonach.

Kiedyś wampiry były bezwzględne, mroczne i żyły wyłącznie w nocy, piły ludzką krew i zamieniały się w nietoperza, a sposobem na zabicie był kołek w serce lub obcięcie głowy. Dracula Copolli z perspektywy dzisiejszych czasów w znakomitej obsadzie Gary Oldman, Winona Ryder, Anthony Hopkins, Keeanu Reeves.

Wampiry wciąż bezwzględne, ale jednocześnie cierpiące z powodu swojej natury. Ponownie znakomita obsada: Brad Pitt, Tom Cruise, Christian Slater i małoletnia Kristen Dunst. Część druga Królowa Potępionych dużo słabsza.

Kolejny film o łowcy wampirów tym razem na ekranie wśród krwiopijców Hugh Jackman.




Kto by pomyślał, że i Tarantino nakręcił film z wampirami. Niezła jatka w barze.


Pora na wampiry XXI wieku. Sagę Zmierzch pominę  gdyż bardziej to romans dla nastolatek niż horror, a horrorach miała być mowa. Kilka nowszych filmów:


Dracula: Historia nieznana



najnowsza wariacja na temat najsłynniejszego jednak wampira. Więcej tutaj

Abraham Lincoln: Łowca wampirów



Jakiś pomysł był więcej tutaj


Postrach nocy jest remakiem, rozkręca się dopiero od połowy. W sumie średni, ale jak widać każda większa gazda Hollywood musi mieć na koncie wampiryczne wcielenie. Tu w roli wampira Colin Farrell. Więcej tutaj


Ksiądz to zbyt skrótowo potraktowana historia z Manhwy z ogromną ilością efektów specjalnych. Można obejrzeć, ale po seansie czuć wielki niedosyt. Więcej tutaj.

W Daybreakers pokazano bardzo ciekawą koncepcję świata, w którym to wampiry opanowały świat a ludzie są jedynie pożywieniem. Dobrze zrealizowany. Warto.



Wilkołaki


Przeklęta to film Cravena (Krzyk), podstawy wilkołactwa.

Klimatyczny, osadzony w epoce. Benicio Del Toro, Anthony Hopkins, Emily Blunt. Dobry


Slasher - grupa głupich amerykańskich nastolatków, lub niewinne dziewczę... musi walczyć o życie.

Mało oryginalny horror, ale da się obejrzeć. Grupa nastolatków trafia do nawiedzonego szpitala.

Bardziej to śmieszne niż straszne. Grupa nastolatków atakowana przez Piranie...

Horror ciekawy o tyle o ile większość akcji dzieje się w dzień a nastolatki walczyć muszą z roślinami a przesądni tubylcy nie pozwalają im uciec.


Motyw gdy pokrzywdzeni mogą się zemścić. Dobry.


Pewna para jedzie do domku na odludziu. Tam bez powodu atakują ich obcy, usiłują zabić...to ten film, w którym mają na głowie papierowe torby... (trochę podobne do Motelu)

Dla odmiany grupa nastolatków jedzie do zamkniętego szpitala, dawnego Sanktuarium, które jedno z nich odziedziczyło po matce...Słaby, scenariusz dziurawy.


Bardzo krwawy film, który ponoć wywołał oburzenie. Ponownie bez powodu z tego co pamiętam ktoś wchodzi do mieszkania i usiłuje wszystkich pozabijać strzelbą...Na końcu jednak miało to "wyższy cel".


Dom w głębi lasu jest znakomitym podsumowaniem tego typu horrorów. To kpina z tego schematu. Więcej tutaj

Dom na końcu ulicy


Czyli nigdy nie wiesz kto jest twoim sąsiadem. Dosyć schematyczny slasher. Dziewczyna wprowadza się do domu podejrzanie taniego, ponieważ znajduje się w nieciekawej okolicy, gdzie obok tragicznie zginęła rodzina. Do obejrzenia zwłaszcza ze względu na obsadę. Dla fanów Jeinnfer Lawrence


Duchy, egzorcyzmy, diabeł i zjawiska paranormalne

tak, tak pora na nawiedzone domy i opętania, wybór czysto subiektywny:

Obecność


Film ciekawy konstrukcyjnie z początkowym podejściem naukowym. Więcej tutaj.

Kronika opętania


Film ciekawy konstrukcyjnie (formula kroniki). Można obejrzeć. jest akcent polski (Zły demon szepce po polsku!)


Internat


Mix filmu o nastolatkach (relacje przyjaciółek) z paranormalnymi zdolnościami, ale absurdalny w całości.

Carrie



Remake ekranizacji powieści Stephana Kinga. Wersja wspólczesna ne tak klimatyczna jak orginał, ale można obejrzeć



Nawiedzony hotel. Film Z Cusackiem.

Nawiedzony dom na dawnym cmentarzu. Jeden z wcześniejszych filmów Rayana Raynoldsa.


Opętany chłopiec po wejściu na strych.

 Nawiedzony statek


Nawiedzony dom


Dziwna dziewczynka, którą rodzice chcieli usmażyć w piekarniku...


Większość akcji dzieje się w windzie. Całkiem dobry.


Jeden z nowszych horrorów. Egzorcyzmy w formie paradokumentu.


Egzorcyzmy, nic odkrywczego w porównaniu z Egzorcyzmami Emily Rose czy Egzorcystą. Można obejrzeć dla samego Anthonego Hopkinsa.


Motyw wnikania w ciało człowieka by przedrzeć się do 'naszego świata"
(Kto pamięta o Constantine?)


Lepiej uważać komu odmawia się kredytu, ponieważ może was przekląć...Film ocierający się o pastige.



Nie da się przypomnieć wszystkich horrorów i mogłabym jeszcze wymieniać i wymieniać. Polecam zakładkę "mocne wrażenia" u góry strony.

BUUUUUUUUUUUU